Konut sektöründe "terör" gölgesi büyüyor

Son haftalarda tırmanan çatışma ortamı yabancı yatırımcıyı olumsuz etkiledi. Markalı konutlarda, yılın ilk 6 ayında yüzde 45 olan yabancı yatırımcı payı Temmuz'da yüzde 37'ye geriledi

Konut sektöründe

Markalı projelerde, 2015'in ilk yarısında yüzde 45 olan yabancı payı Temmuz ayında yüzde 37'ye geriledi. Haziran'ın ikinci yarısı ve Temmuz ayındaki düşüşün Ramazan'dan kaynaklandığını belirten ve Ağustos ayındaki düşüşü de yaşanan terör olaylarına bağlayan uzmanlar, düşüşün daha da derinleşmesinden endişe ediyor. 

Körfez yatırımcısı endişeli
Hürriyet gazetesinde yayınlanan Gülistan Alagöz imzalı habere göre, son haftalarda yaşanan çatışmalar yabancı yatırımcının Türkiye'den ev alma kararını olumsuz yönde etkiledi. Başta Körfez ülkeleri olmak üzere yabancı yatırımcının konuta gösterdiği ilgi düşerken, Dubai Emlak Fuarı bu durgunluğun aşılması yönünde bir fırsat olarak görülüyor. 

Konut sektöründe "terör" gölgesi büyüyor

Torun: Ev alma iştahı düştü; neden güvensizlik
Ramazan ayı sonrasında Arap yatırımcının Türkiye'ye gelmeye başladığını, buna karşın konut alma iştahının bulunmadığını vurgulayan GYODER Başkanı Aziz Torun:

"Yabancı yatırımcı AVM'lerde geziyor; ama ev almıyor. Bunun temel nedeni güvensizlik olabilir; talep iptali değil ama bir erteleme söz konusu. Ülke içindeki gerilim hem yerli hem yabancı yatırımcıyı etkiler. Opsiyonlu satışlarda da iptaller yaşadık." ifadelerini kullandı.

Ağaoğlu: "Biz bile tedirginiz..."
Ağaoğlu Şirketler Grubu Ali Ağaoğlu da belirsizlik ortamının yabancı yatırımcı üzerinde soru işareti yarattığının altını çizdi ve :

"Hükümet belli değil, dövizin durumu belli değil... Biz şirket olarak etkilenmesek de pazarın genelinde yabancıya satışta düşüş var. Biz bile tedirginiz, yabancı nasıl olmasın..." ifadelerini kullandı.