Konut sektöründe yabancı ivmesi artıyor

TUİK'in yayınladığı konut satış istatistiklerini değerlendiren Keller Williams Türkiye Başkanı Emre Erol, yabancıların Türkiye'ye olan ilgisinin son aylarda artış gösterdiğini kaydetti. Erol'a göre yabancı ilgisi, önümüzdeki aylarda da artarak sürecek

Konut sektöründe yabancı ivmesi artıyor

26 Mayıs 2014/Emlakwebtv
Keller Williams Türkiye Kurucu Ortağı ve Başkanı Emre Erol, Türkiye İstatistik Kurumu'nun yayınladığı Nisan 2014 Konut Satış İstatistiklerini değerlendirdi. Erol, yabancı ilgisini  gayrimenkul stoğundaki artış, yüksek getiri oranları ve mütekabiliyet yasasındaki değişikliklere bağladı. Erol, ikinci el konut satışlarındaki artışın nedenini ise mevsimsel  hareketlilik olarak açıkladı.  Yabancı ilgisinin özellikle son aylarda arttığına değinen Erol, yabancılara 2014 yılı mart ayında yapılan bin 362 konut satışına karşılık, Nisan ayında bu rakamın bin 554’e çıktığını kaydetti.

Yabancıların ilgisi giderek büyüyecek
Yabancıların Türkiye gayrimenkul piyasasına olan talebinin 2014’ün ilk çeyreğine oranla artış gösterdiğini belirten Erol, yabancılara geçen ay yapılan 1.554 adet konut satışını son yıllarda İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin dünyada artan popüleritesi,  mütekabiliyet yasasındaki değişiklikler, kaliteli gayrimenkul stoğundaki artış ve yüksek getiri oranlarına bağladı. Erol,  yakalanan ivmenin artarak devam edeceğine inandığını söyledi. 

İkinci el konut satışlarında mevsimsel etki
Yerel piyasada 2014 mart ayında 87.617 konut satış işlemi gerçekleşirken, nisan ayında bu rakam 83 bin 610’a indi. Buna karşın ikinci el konut piyasasında artış gözlemlendi. 2014 nisan ayı satış rakamlarına bakıldığında 46 bin 55 ikinci el konut satışı gerçekleşti. Mevsimsel olarak  gayrimenkulün hareketli olduğu nisan ayında ikinci el konut satışlarının artmasının son derece normal olduğunu belirten Erol, genel anlamda satış işlemlerinin düşmesini ise faizlerdeki artış ve finansman maliyetlerine bağlı olarak yatırımcı tercihindeki değişime ve ‘bekle-gör’ durumuna bağlıyor.

Emre Erol, “REIDIN’in yayınlamış olduğu konut endeksine göre ise 2014 nisan ayında mart ayına oranla yüzde 1.03 oranında; 2013 nisan ayına oranla yüzde 13.80 oranında artış gerçekleştiğini görüyoruz.  Bu verilerin işlem sayısı üzerinde etkili olabileceğini, ancak fiyat artışının uzun dönemde Türkiye gayrimenkul geleceği için iyi bir sinyal olduğu düşüncesindeyim” şeklinde konuştu.