Konut sektöründen hükümete çağrı var

Geçtiğimiz 2 yılı sektöre ilişkin köklü yasal değişiklik ve düzenlemelerle geçiren konut sektöründe üreticiler, hükümetten yeni düzenlemeler talep ediyor. Sektörün değişiklik beklediği konuların başında Tüketici Yasası ve KDV düzenlemeleri geliyor

Konut sektöründen hükümete çağrı var

Dün Marriott Hotel Asya'da 3'ncüsü gerçekleştirilen İnşaat ve Konut Konferansı gayrimenkul ve konut sektörünün temsilcilerinin hükemete çağrılarda bulunduğu bir platforma dönüştü. Hatırlanacağı üzere konutta KDV oranları kademeli olarak yüze 8 ve yüzde 18, kentsel dönüşüm yasası kapsamındaki projlerde ise yüze 1 olarak düzenlenmişti. Sektörün üzerindeki vergi ve harç yükünün toplam maliyetin yüzde 30'larına vardığına işaret eden sektör temsilcileri, aynı zamanda haksız rekabete de neden olan farklı KDV oranlarının sabitlenmesini istiyor.

Öte yandan yine geçtiğimiz yıl yasalaşan ve yönetmelikleri yapılarak yürürlüğe giren Tüketici Yasası'nda da revizyona gidilmesini isteyen sektör, tüketicinin yanı sıra üreticinin de korunmasına olanak sağlayacak bir yasaya ihtiyaç olduğunu ifade ediyor.

'Tüketici kadar üretici de korunsun'
İnşaat ve Konut Konferansı'nın açılış konuşmasını yapan İNDER Başkanı ve Teknik Yapı Holding Başkanı Nazmi Durbakayım, geçtiğimiz yıl tüketici yasasının çıktığını hatırlatarak, bunun yanında üreticiyi de destekleyen/koruyan düzenlemeler beklediklerini kaydetti. "Tüketici daima bizlerin velinimeti olmuştur. Tüketiciye ürünü satarken gösterdiği ilgi ve alakayı satış sonrası da gösterebilen ürününün arkasında duran firmalar daima kazanmıştır" diyen Nazmi Durbakayım, Sektördeki çürük elmaların verdiği zararlar, tüm sektöre mal edilmeye çalışmamalı. Çıkan 'Tüketici Kanunu' ve yönetmeliği tamamen kötü örneklere karşı tedbir alma endişesi ile düzenlenmiş. Üreticinin haklarını koruyacak bir kanunun hazırlanması gerekir. Böyle bir çalışma yapılmaz ise tüketicilerin yaşadığı mağduriyet üreticilerin yaşayacaklarının yanında hiç kalır" değerlendirmesini yaptı.

Nazmi Durbakayım bu yasal düzenleme içinde imar haklarının müktesap hak olarak Kabul, edilmesi, cayma hakkının kötüye kullanımının engellenmesi, haksız rekabete neden olan karalama ve dedikodulara yaptırım uygulanması gibi maddelerin bulunması gerektiğini vurguladı. Durbakayım. Konuyla ilgili taleplerini Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na sunacaklarını ifade etti.

'Vergi yükü kaldırılsın'
Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO'su Hasan Rahvalı da kamunun gayrimenkul ve konut sektörüne bakışının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizerek, konut sektöründe vergi yükü çok ağır. Ekonominin lokomotifi olan bir sektör maalesef teşvik görmüyor. Tersine üzerine yük bindiriliyor. KDV, diğer vergiler ve harçlar eklendiğinde toplam vergilerin oranı yüzde 30'u aşıyor" dedi. Rahvalı geçtiğimiz hafta Sapanca'da KONUTDER üyeleri olarak bir araya geldiklerini ve bir dizi karar aldıklarına değindi. Rahvalı, dünya ülkelerinden örnekler vererek, konutta KDV oranlarının Fransa'da yüzde 5.5, İtalyada yüzde 4, Belçika'da yüze 5, Dubai'de ise o olduğunu kaydetti.

KONUTDER ortak çalıştay istiyor
Konutder olarak Türkiye'nin orta gelirt uzağından kurtulması için konut ve inşaat sektörün önünün açılması gerektiğini düşündüklerini dile getiren Rahvalı, "Kamunun kamusal fayda konusundak, bakışında köklü bir revizyona ihtiyacı var. Kamusal fayda sadece 3-5 kuruş harç ve vergi almak değil. KONUTDER olarak Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile görüşmelerimiz oldu. Görüşlerimizi bir kez daha ileteceiz. Şubat ayında bakanlıkla müşterek bir çalıştay gerçekleştirmeyi planlıyoruz" dedi.

'Konutta KDV sabit yüzde 8 olsun'
Hasan Rahvalı, KONUTDER olarak taleplerini şöyle sıraladı: "KDV iadesi istemiyoruz, konutta KDV'nin sabit yüzde 8 olmasını talep ediyoruz. Ayrıca, arsada KDV yüzde 1 olsun. Makul ölçüde rant vergisi konulsun,arsa değer arışları vergilendirilsin. Böylelikle arsaların piyasaya arzının önü açılsın" diye konuştu. KDV'nin sabit yüzde 8 olmasını talep ediyoruz. Arsalarda yüzde 1 olsun Makul ölçüde rant vergisi olsun. Arsa da kademeli vergilendirme getirilsin arsa değer artışından. Bu arsanın piyasya arzını kolaylaştıracaktır.