Konut stoklarındaki erime sürüyor

Mart 2017 döneminde konut stokları yüzde 6 oranında eridi. İş Bankası Desteğiyle REIDIN-GYODER tarafından açıklanan Yeni Konut Fiyat Endeksi'ne göre, konut fiyatları ülke genelinde yüzde 1.16 oranında yükseldi

Konut stoklarındaki erime sürüyor

2017 yılının Mart ayında konut stokları yüzde 6 oranında eridi. Türkiye İş Bankası Desteği ile hazırlanan "REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi'ne göre banka kredisi kullanım oranının yüzde 33 olarak ölçüldüğü bu dönemde yabancı yatırımcılara yapılan satış oranı da yüzde 10 oranında yükseldi.

Şubat ayında sonra Mart'ta da konut stokları erimeye devam ediyor

31 Mart tarihinde sona eren Gayrimenkulde Güç Birliği-20 Yıl Vade-Düşük Faiz kampanyasının gayrimenkul sektörü ve satışlar üzerinde olumlu bir etki yarattığını söyleyen GYODER Başkanı Aziz Torun, Mart ayı itibarıyla banka kredisi kullanım oranının yüzde 33 olarak gerçekleştiğini söyledi. Torun, son 16 ayın en yüksek stok erime hızına ulaşılan Şubat ayının ardından, Mart ayında da yüzde 6'lık erime hızına ulaşıldığını vurgulayarak:

"Stok erime hızında da ‘Güç Birliği’ kampanyası etkili oldu. Ayrıca Türkiye’de yatırım yapan yabancılara ‘vatandaşlık hakkı’ verilmesiyle ilgili düzenlemenin ardından Mart ayında yabancı yatırımcılara yapılan satış oranı %10’a yükselerek, son 6 ayın ortalaması olan %8’in üzerine çıktı..." ifadelerini kullandı.

Konut fiyatlarındaki artış sürüyor

Diğer taraftan REIDIN Emlak Endeksi de konut fiyatlarının Mart ayında yüzde 1.16 oranında artış kaydettiğini gösterdi. Yapılan ölçümlere göre konut fiyatlarının en çok yükseldiği şehirler Bursa, en çok azaldığı kent ise Çankırı olarak ölçüldü. Mart ayı içinde Bursa'da konut fiyatları yüzde 2.11 oranında değer kazanırken, Çankırı'da yüzde 1.04'lük değer kaybı yaşandı.