Konut stoklarını eritecek hamle: GYF

Türkiye konut sektörü için yeni bir argüman olan gayrimenkul yatırım fonlarının, başta kentsel dönüşümün finansmanı ve konut stoku gibi sorunların çözümünde önemli bir rol oynaması bekleniyor

Konut stoklarını eritecek hamle: GYF

Türkiye konut sektörü açısından yeni bir argüman olarak nitelenen "gayrimenkul yatırım fonlarına" ilgi her geçen gür artıyor. Küresel büyüklüğü 110 milyar doları aşan potansiyelin Türkiye'de yaygınlaşmasını değerlendiren uzmanlar, başta kentsel dönüşüm finansmanı ve giderek büyüyen konut stoku sorunlarının çözümünde gayrimenkul yatırım fonlarının önemli bir rol oynamasını bekliyor

Yabancı yatırımcının ilgisi artacak
Yabancı yatırımcının ilgisinin gayrimenkul fonları ile daha da yükseleceğini iddia eden Ağaoğlu Şirketler Grubu Murahhas Azası Hasan Rahvalı da özellikle vergi avantajının önemli bir fırsat yaratacağını belirtti. Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz'e açıklamalarda bulunan Rahvalı:

"Vergi avantajı sayesinde yabancıların fon üzerinden yatırımı artacak. Kiralama ve işletme işlemlerini portföy yönetim şirketleri yapacağı için yabancı için pratik bir uygulama olacak. Biz Maslak 1453 projesinin ticari birimlerine talip  fonun yanında bu alanda başka oluşumlar da planlıyoruz." dedi.

Konut stoklarını eritecek hamle: GYF

 

Stokların eritilmesinde dev potansiyel
Türkiye'de gayrimenkul yatırım fonlarının potansiyelini değerlendiren  24 GPY Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yeniay, Türkiye'de şu ana dek kurulan "GPY" sayısının 6 adet olduğunu ve bu sayınını önümüzdeki günlerde daha da yükseleceğini vurguladı. Yeniay, fanlarla birlikte yerli ve yabancı yatırımcının güvenli bir limanda buluşacağını, projesyoneller ellerdeki işlemin de yatırımcıyı spekülasyon ve riskten uzak tutacağını belirtti. Yeniay:

"Gayrimenkulde oluşan stoklar, gayrimenkul yatırım fonları ile eriyecek. 10 yılda 10 milyar liralik büyüklüğe ulaşmayı hedefliyoruz..:" dedi.