Konut tekelleriyle çıkmaza sürükleniyoruz

Lüks konutlarda oturmak için, üretim odaklı çalışmak gerektiğini söyleyen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, her projenin yeni bir tekel olduğunu belirterek "Üretmeden, dış krediyle lüks konut Türkiye'yi çıkmaza sokabilir" dedi

Konut tekelleriyle çıkmaza sürükleniyoruz

Türkiye'de üretim yapısının giderek değişmeye başladığını, üretim ve ihracatının fason kaynaklı söyleyen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, sanayi üretiminin milli gelirdeki payının düştüğünü vurguladı.Babacan, sanayi sektöründe yaşanan ciddi rekabet ortamındaki mücadelenin aksine, son yıllarda gayrimenkul sektöründe her projenin 'adeta yeni bir tekel olduğunu' iddia etti. 

Konut sektöründe tekel kırılmalı
Gayrimenkul sektöründe 'yüksek gelir ve getiri sağlamanın' mümkün olduğunu söyleyen Babacan, "Üretmeden, hak etmeden, hele hele dışarıdan sağlayan krediyle lüks alışveriş ve lüks konut, Türkiyeyi çıkmaza sokabilir" dedi. Daha lüks konutlarda oturmak ya da daha lüks mekanlardan alışveriş yapmak için 'önce üretmek' gerektiği belirten Babacan, gayrimenkul alanında rekabetin artması ve tekellerin engellenmesi için özel bir gayret sarfedilmesinin zorunlu olduğunu söyledi. Babacan, "Sektördeki haksız kazancı önleyici tedbirler alınmalıdır" şeklinde konuştu.