Konut teslimlerinde ‘yarış zamanı’

Konut üreticileri, hazırladıkları yeni projeleri söz verilen süreden erken teslim etme yarışına girdi. Erken teslimlerde süreler 15 aya kadar çıktı

Konut teslimlerinde ‘yarış zamanı’

30 Temmuz 2012

Dünya Gazetesinden Leyla İlhan’ın haberine göre, konut geliştiren inşaat firmaları arasında erken teslim yarışı başladı. Hem konut alıcılarının güvenini kazanmak hem de yeni projelere hızlı başlamak isteyen inşaat firmaları ellerindeki konut projelerini sözleşmede yazılı teslim tarihlerinden daha erkene çekiyor. Aynı zamanda konut firmalarının daha hızlı satış yapmasının önünü açan erken teslim, daire sahiplerine de erkenden kiradan kurtulup evlerine taşınma imkanı sunuyor. Sektörde teslimler ise ortalama olarak 5 ile 6 ay erkene çekilirken, bazı firmaların ise bu süreleri 15 aya kadar varan sürelerde öne çektiği görülüyor.

G Plus’ın ilk kulesinde oturum eylülde
Mar Yapı tarafından Güneşli’de hayata geçirilen G Plus projesinde de erken teslim yapılıyor. Mar Yapı Pazarlama ve İşletme Müdürü Özlem Durukan, 3 kuleden oluşan projede, ilk kulenin yapımına 2010 yılında başlandığını 2012’nin Aralık ayında teslim edilmesi gereken 254 daireli ilk kulenin teslim tarihini erkene çekerek eylül ayında teslim edeceklerini belirtti. Güneşli Konutları’nda erken teslim yaptıklarını aktaran Durukan, G Plus’un ikinci kulesinde de erken teslime devam edeceklerini belirterek "Aralık 2013’de teslim edilecek bu kuleyi de teslimi öne çekerek eylül de teslim etmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

Ayışığı Vadi Evleri’nde yaşam 15 ay erken başlayacak

Demir İnşaat ise Ocak 2011’de başlayıp Temmuz 2014’te teslim edilmesi gereken Ayışığı Vadi Evleri’nin teslim tarihini önce 14 aya sonrasında 15’a aya çekti. Şantiyede devam eden planlı, programlı ve yoğun çalışmalar ile satış sözleşmelerinde açıkladıkları Mayıs 2013 teslim tarihini de Nisan 2013’e çekmiş bulunduklarını açıklayan Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, "Yatırımını bize güvenip Ayışığı Vadi Evleri’ne yapan konut sahiplerine, vaat ettiğimiz tarihten daha da erken dairelerini teslim edeceğiz. Projemiz satışa çıktığı günden itibaren yatırımcısına yüzde 50’ye varan kazanç sağladı. Ayışığı Vadi Evleri çeşitli büyüklükte ve özellikte 489 konut ve sosyal yaşam alanlarından oluşuyor" dedi. Projede dairelerin metrekare fiyatı ortalama 2 bin TL ile 2 bin 400 TL arasında değişiklik gösteriyor. Projelerinin metrobüs durağına yürüme mesafesinde olduğunu bu nedenle metrobüsün gelmesi ile ayrı bir değer kazanacağını belirtti. Konut projelerini erken teslim etmenin konut alıcısının güvenini kazanmak açısından çok önemli olduğunu aktaran Demir şöyle konuştu: "Sözümüzün arkasında durmak, işimizi doğru ve dürüstlük ilkesinden taviz vermeden yaptığımızı göstermek bize gurur veriyor, yatırımcının ise yüzünü güldürüyor. Firma olarak erken teslimde sadece kendimizi değil özellikle kirada oturan vatandaşlarımızı  da düşünüyoruz ve onlara göre konut yapıyoruz. Biz projemizi ne kadar erken teslim edersek ev sahipleri de kira ödemekten o kadar erken kurtuluyor ve dairelerine daha erken kavuşabiliyorlar.
Konutların erken teslim edilmesi, konut sahiplerinin yaptıkları yatırıma ve firmaya inanmalarını da sağlıyor. Erken teslimle birlikte konut sahipleri, hiç bir tereddüt duymadan  gelecek projelerimizi de yakın çevrelerine gönül rahatlığı ile tavsiyeediyorlar, sosyal platformlarda firmamızın adı güvenle anılıyor. Bu bizim işimize önem verdiğimizin ve ince düşündüğümüzün en önemli göstergelerinden biri oluyor" dedi.

Via/Port Houses & Suites de erken teslime uydu
Via/Port Houses & Suites’de erken teslim geleneğine uyanlardan. Viadmc’nin İstanbul’daki ilk konut projesi olan Via/Port Houses & Suites’in inşaatı iş programının 1,5 ay önünde ilerliyor. Vıadmc CEO’su Tayfun Döşkaya, "Projeyi 4 ay önce teslim etmeyi hedefliyoruz. Projenin lansmanında teslim tarihini 2013’ün sonu olarak belirtmiştik ancak çalışma hızımızla birlikte şu anda teslim tarihi hedefimizi Eylül ayı başına çekmiş durumdayız" diye konuştu. Erken teslimin alıcılar için her anlamda çok büyük avantaj sunduğunu aktaran Döşkaya, "Yatırım maliyetinin geri dönüşü ve değer kazanma hızı, beklenenden önce gerçekleşir. Mevcut ve potansiyel alıcılar için güveni artırır. Sürdürülebilir müşteri memnuniyeti ile geleceğe dönük tüm projelerde başarı sağlanır. Firma olarak ana hedefimiz Türkiye ve dünya inşaat standartlarının da üzerinde, imalat hızı ve uygulamada işlevlik, güvenlik, konfor, kalite, yaşam memnuniyeti ve estetik açıdan ilkleri gerçekleştirmektir. Erken teslim de en büyük hedeflerimizden biri" diye konuştu.

Babacan Yapı birçok projesini erken teslim ediyor
Babacan Yapı ise 420 daireden oluşan Crown Tower projesini erken teslim ediyor. Babacan Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Mehmet Babacan, bu projede normalde yasal teslim sürelerinin Ocak 2013 iken kendilerinin bu projeyi 2012 Ağustos sonunda erken teslim etmeyi planladıklarını söyledi. Firma olarak hep gününden önce teslimleri yaparak ilerlediklerini kaydeden Babacan, bir sonraki erken teslim etmeyi planladıkları projenin ise Crown Deluxe Bahçeşehir olduğunu söyledi. İlk etabını 2013 Aralık olarak lanse edip sattıkları projeyi, şu an net bir tarih veremeseler de gününden önce teslim etmek için hızlandıklarını anlatan Babacan, "İnşasına bu ay sonunda başlayacağımız Güneşli Express ve Novatrium Resıdence’da da erken teslim etme geleneğimizi sürdürmeyi hedefliyoruz" dedi. "Erken teslimatı yatırım amacıyla daire alanlara dairelerini 5 ay erken teslim almaları demek, 5 ay daha fazla kira getirisi anlamına geliyor" diyen Babacan erken teslimin faydalarını şöyle anlattı: "Oturmak için alanlar için de avantajlı çünkü 5 ay daha az kira ödemiş olacaklar. Projeden daire aldıktan sonra bitiş tarihine göre düğün, çocuklu aileler için çocuklarının okul dönemini ayarlaması için daha erken ve geniş zaman imkanı bulabilmesi gibi imkanlar da ayrıca belirtilebilir. Erken teslimat firmalara da çok avantajlar sağlıyor elbette. Çünkü firma erken teslimi gerçekleştirince yeni bir projeye daha yapmaya başlayıp daha hızlı kazanabiliyor. Proje erken bittiği için de birçok ekstra ödemeden de artıya geçilmiş olunuyor."

EgeYapı İz Tower’da hayat bu yıl sonunda başlıyor
EgeYapı Group olarak Kartal’da inşa ettikleri rezidans projesi İz Tower’da kaba inşaatı tamamen bitirdiklerini ve artık ince işler üzerinde çalıştıklarını aktaran EgeYapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, " İz Tower’ı 2012 yılı sonunda yatırımcılara teslim ediyoruz. Yaklaşık 5 bin 200 metrekare arazi üzerine inşa ettiğimiz İz Tower, 21 kat, 163 daire ve 8 ticari üniteden oluşuyor. İz Tower’da 60 ve 65 metrekare olmak üzere iki tip 1+1’in yanı sıra 96-98 metrekareden oluşan iki tip 2+1 ve 108 metrekarelik dubleks loft daireler bulunuyor" dedi. İstanbul’un Avrupa  Yakası’nda 15 bin kişinin yaşayacağı 3 bin 148 konuttan oluşan Batışehir’de inşaatın devam ettiğini söyleyen Kabadayı, "İlk iki etapta ulaşılan yüzde 70’lik satış başarısının ardından üçüncü etabı da satışa çıkardık ve bu etapta da gayet iyi noktadayız. Batışehir’i her şeyiyle 2014 Ağustos’ta yatırımcılara teslim edeceğimize inancımız tam" değerlendirmesini yaptı.

Turyapı Foresta Sarıyer’de teslimleri öne çekiyor
Tur Yapı Foresta Sarıyer evlerinde erken teslim yapıyor. Sözleşmede ilk iki blokta teslim tarihini Haziran 2013 olarak açıkladıklarını aktaran Turyapı Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Turpçu, "Ancak hedefimiz bunu ocak ayı içinde gerçekleştirmek. Teslim tarihi Temmuz 2013 olan diğer üç bloğu ise mart-nisan gibi teslim etmeyi düşünüyoruz" dedi. "Daireler ne kadar erken teslim yaşam başlarsa satış hızı da o denli artıyor" diyen Turpçu, "Ayrıca masraflar azalıyor, firmaya güven artıyor ve yeni işlere başlamak için bize zaman kalıyor" dedi.

 

 


Yazar: emlakwebtv
Etiketler:
Yorum

Benzer Haberler

DAP Yapı’dan ‘Hababam’ sıcaklığı’nda Validebağ Konakları

DAP Yapı’dan ‘Hababam’ sıcaklığı’nda Validebağ Konakları

Validebağ Konakları'nda tarihi fırsat sürüyor

Validebağ Konakları'nda tarihi fırsat sürüyor

Validebağ Konakları’nda yeni konaklar satışa çıktı

Validebağ Konakları’nda yeni konaklar satışa çıktı

Esta'dan Rusya’da bu defa ‘anlamlı’ bir ilk

Esta'dan Rusya’da bu defa ‘anlamlı’ bir ilk

Nevbahar Üsküdar’da  büyük teslim kampanyası!

Nevbahar Üsküdar’da büyük teslim kampanyası!

Teknik Yapı, yüzde 0.64 vade farkını değiştirmedi

Teknik Yapı, yüzde 0.64 vade farkını değiştirmedi

Avrupa Konutları Atakent 4’te 2. Etap satışa çıktı “Atakent 4 B”

Avrupa Konutları Atakent 4’te 2. Etap satışa çıktı “Atakent 4 B”

Konut yatırımının avantajlı ülkesi Karadağ’a yatırıma çağırıyor

Konut yatırımının avantajlı ülkesi Karadağ’a yatırıma çağırıyor

Konutta yeni normal: Sağlıklı Ev!

Konutta yeni normal: Sağlıklı Ev!

Silverline pandemi sürecinde konut sektöründe atağa geçti

Silverline pandemi sürecinde konut sektöründe atağa geçti

Zin D Diamond fiyatları

Zin D Diamond fiyatları

425 bin liraya Karadağ’da 2 yıl kira garantili ev ve oturum fırsatı

425 bin liraya Karadağ’da 2 yıl kira garantili ev ve oturum fırsatı

Kentsel dönüşümde kira yardımı 36 aydan 48 aya çıkıyor

Kentsel dönüşümde kira yardımı 36 aydan 48 aya çıkıyor

Gayrimenkulde bireysel ve kurumsal yatırımcıların yeni gözdesi: KKTC

Gayrimenkulde bireysel ve kurumsal yatırımcıların yeni gözdesi: KKTC

Silverline’dan ‘100. Yılda 100 Umut’ projesi: Darüşşafakalı 100 çocuğa eğitim desteği

Silverline’dan ‘100. Yılda 100 Umut’ projesi: Darüşşafakalı 100 çocuğa eğitim desteği

‘Koronavirüs salgınıyla yaşam ve çalışma alanı tercihlerimiz değişiyor’

‘Koronavirüs salgınıyla yaşam ve çalışma alanı tercihlerimiz değişiyor’

Ant Yapı’nın ‘iyi yaşam evleri’ Antwell kapılarını açıyor

Ant Yapı’nın ‘iyi yaşam evleri’ Antwell kapılarını açıyor

289 bin liraya Karadağ’da 2 yıl kira garantili  ev ve oturum fırsatı

289 bin liraya Karadağ’da 2 yıl kira garantili ev ve oturum fırsatı

Çek ve senedin yerine geçebilecek ipotekli borç senedi veya irat senedi

Çek ve senedin yerine geçebilecek ipotekli borç senedi veya irat senedi

Kalyon Holding Nevbahar Üsküdar ile gayrimenkule adım attı

Kalyon Holding Nevbahar Üsküdar ile gayrimenkule adım attı

Çelik evler yaygınlaşıyor

Çelik evler yaygınlaşıyor

EN ÇOK OKUNANLAR