Konut yabancı ilgisi 2016'da da sürecek

Soyak Holding CEO'su Dr. M. Emre Çambıbel, 2015 yılında yaşanan ekonomik belirsizliklerin yabancı yatırımcıyı etkilemediğini belirterek, bu ilginin 2016 yılında da süreceğini söyledi.

Konut yabancı ilgisi 2016'da da sürecek

12-14 Ekim tarihleri arasında Körfez yatırımcısı ile Türk konut sektörünün önde gelen isimlerini buluşturan "Türk Gayrimenkul Sektörünün Körfez Yatırımcıları ile Buluşması" etkinliğine katılan Soyak Holding CEO'su Dr. M. Emre Çamlıbel, yabancı ilgisinin 2016 yılında da süreceğini açıkladı.

Çamlıbel: "2015 belirsizlikleri yabancıları etkilemedi"
"Türk Konut Sektörü ve Yabancı Yatırımcılar için Fırsatlar" başlıklı sunumunda, 2015 yılının ilk yarısında yaşanan ekonomik belirsizliklerin bireysel yatırımcıyı etkilemediğini belirten Çamlıbel, Dubai'de gerçekleştirilen Gayrimenkul Fuarı'ndan elde edilen olumlu sonuçların Türk gayrimenkul sektörünü Körfez ülkelerine yönelttiğini söyledi. Çamlıbel konut sektörünün kentsel dönüşüm çalışmaları sonrasında iç pazar yaşanan büyümeye de dikkat çekerek:

"Türkiye; büyüyen ekonomisi, çeşitli yaşam tarzı, demografik özellikleri, nitelikli iş gücü, yeniliklere açık bir yatırım ortamı, coğrafi konumu, ve sahip olduğu büyük iç pazar payı ile yabancı yatırımcılar için birçok avantaja sahip. Ayrıca Türkiye genç nüfus oranı ve hızlı büyüyen nüfusuyla yatırımcıların radarında yer alıyor” dedi.

Konut yabancı ilgisi 2016'da da sürecek

Körfez ülkelerinin Türkiye'ye ilgisi
Türkiye'ye yönelik en yüksek alımın Körfez ülkelerinden geldiğini, buna ek olarak İngiltere ve Almanya'dan gelen taleplerin de yüksek düzeyde olduğunu vurgulayan Çamlıbel, Türkiye'nin yatırımın karşılığının en iyi alınabildiği ülkelerden olduğunu söyledi. Çamlıbel:

"2014'ün Ocak ayından itibaren, 2015'in Ağustos ayına kadar olan dönemde evlerin satış fiyatı ortalama %27 oranında artmıştır. Aynı dönemde kiralık evlerin fiyatı ise %24 oranında artış göstermiştir" diye konuştu. 

Firma Bilgisi: Soyak