Konut yatırımcısı en çok hangi kentleri tercih ediyor?

Ocak 2017 verilerine göre, kalabalık kentlerdeki konut alıcıları İstanbul'u tercih etti. İstanbullu yatırımcılar ise mega kente uzak olmayan alternatif kentlere ilgi gösterdi

Konut yatırımcısı en çok hangi kentleri tercih ediyor?

Ocak 2017 emlak trafiği ile ilgili araştırma sonuçlarını kamuoyu ile paylaşan sahibinden.com, yüksek nüfuslu kentlerdeki konut alıcısının en çok İstanbul'u tercih ettiğini belirledi. Kurum tarafından açıklanan Emlak kategorisi trafik verilerine göre, İstanbullular ise, mega kente yakın şehir ve lokasyonlardan yana tercih kullandı

Avrupalıların tercihi İstanbul

Yapılan analize göre, Avrupa'da yaşayanların ilk tercihi ise yine İstanbul oldu.  İstanbul'dan en çok konut arayan Avrupa kentlerinin başında ise Londra geldi. Londra'yı Viyana ve Berlin takip etti.  Araştırmadan çıkan sonuçlar ise şöyle:

- İstanbul'da yaşayan yatırımcılar en çok, yakın kentlerdeki konutlara ilgi gösterdi. Bu kentlerin başında Kocaeli, Tekirdağ, Bursa ve Sakarya gibi şehirler yer aldı.

- İstanbulluların bir diğer tercihi ise tatil beldeleri oldu. Bu doğrultuda İzmir, Muğla, Balıkesir ve Çanakkale'de İstanbul'da yaşayan konut yatırımcısının tercihleri arasında yer aldı.

- Nüfusu büyük kentlerde yaşayanların tercihi ise İstanbul oldu. 

- Avrupa'da yaşayan yatırımcılar açısından Türkiye'nin en çok ilgi gören kenti ise İstanbul olarak belirlendi