Konut yatırımı için en uygun zaman

Merkez Bankası'nın faiz indirim kararını değerlendiren ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan: "Ev almak için en uygun zaman" dedi

Konut yatırımı için en uygun zaman

Merkez Bankası'nın aldığı faiz indirim kararını değerlendiren ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, düşen faiz oranlarının gayrimenkul yatırımı için cazip bir ortam oluşturduğunu söyledi. 

Düşen faiz ortamı ve sunduğu fırsatlar
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın faiz indirim kararı, gayrimenkul sektörü profesyonellerince memnuniyetle karşılandı. Mustafa Baga, dünyanın ve Türkiye'nin içinde bulunduğu koşullar bazında yapılan 50 baz puanlık indirimi olumlu karşıladıklarını vurgulayarak, kararın "beklenen" bir nitelik taşıdığını söyledi. Baygan:

"Peş peşe yapılan toplam 100 baz puan indirim muhtelif banka enstrümanlarına yavaş yavaş yansıyor. Burada bizi en çok ilgilendiren durum ise kredi ve mevduat faizleri... Faiz, konutta özellikle de ikinci elde çok önemli. Bekleyen alıcı potansiyeli harekete geçmek için hep fırsat kollar. Ev almak için uygun zamanın ne olduğunu sorgular" ifadelerini kullandı. 

Gayrimenkul yatırımı için en uygun zaman
Faizlerin düşüş gösterdiği piyasa ortamının yatırım için uygunluklar sunduğunu ve gayrimenkule yatırım yapanların hiç bir dönemde kaybetmediğini söyleyen Baygan, ortamın yalnızca oturum amaçlı alımlar için değli satın almalar için de oldukça uygun olduğunu belirtti. Baygan:

"Bankalar; yüzde 1'in üzerindeki oranları geçmiş yıllarda gördüğümüz en düşük oranlar olan 0.60 veya 0.70'lere çekmeyeceklerdir. Ancak tüketicinin pazarlık şansı şimdi bir ay öncesine göre daha fazla diyebiliriz" ifadelerini kullandı.