Konut yatırımında amorti süreleri arttı

Gayrimenkul fiyatlarındaki sıçrama ve kira geliri arasındaki ilişkiye göre hesaplanan konut yatırımlarının geri dönüş süreleri 20-25 yıl aralığına yükseldi

Konut yatırımında amorti süreleri arttı

4 Temmuz 2014/Emlakwebtv
2009 yılından önce 14-17 yıl seviyesinde seyreden, konut yatırımlarının geri dönüş süreleri, 20-25 yıl aralığına yükseldi. Kimi semtlerde 45 seneyi bulan geri dönüşüm süresindeki büyüme, konut fiyatlarındaki ani yükselmeye karşın kira artışlarının sınırlı kalmasından kaynaklanıyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapam TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, geri dönüş sürelerindeki uzamanın, gayrimenkul değeri ile kira geliri arasındaki ilişkiden kaynaklandığını söyledi. Dünya Gazetesi'nden Leyla İlhan'a açıklamalarda bulunan Maya, artan gayrimenkul yatırımlarının kiralama noktasında birçok alternatif yarattığını belirterek: 'Kiralar satış fiyatlarındaki artışla aynı oranlarda artmaadı.' dedi.

Gayrimenkule yatırım mantıklı mı?
Maya, dönüşümün kimi yerlerde 40 seneye ulaştığı bir yatırıma yönelmenin ne kadar doğru olacağı sorusunun gündeme geldiğini vurguladı. 'Bu durumda da gayrimenkulün zaman içindeki prim yapma potansiyeli önemli hale geliyor.' diyen Maya, özellikle ofis ve konuttaki geri dönüş sürelerinin gelişmiş ülkeler seviyesinde bulunduğunu söyledi.

Maya sözlerine şöyle devam etti: 'Birçok yabancı ülke ile süre konusunda yarışır haldeyiz. Böyle olunca da özellikle yabancı yatırımcı riskleri daha az olan ülkede yatırım yapmayı avantajlı görüyor.'

'