Konut yatırımının gücü ülkeye yayıldı

TÜİK'in Aralık 2015 dönemine ait konut satış verilerini değerlendiren KW Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, metropollere göçün azaldığını ve konut yatırımının Anadolu'nun tümüne yayıldığını söyledi

Konut yatırımının gücü ülkeye yayıldı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan yılın son Konut Satış İstatistiklerini değerlendiren, Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, yüzde 10.6 düzeyindeki büyümenin önemli bir başarıya işaret ettiğini söyledi. Açıklamasında, metropollere göçün azaldığını ve Türkiye'nin çok sayıda ilinde büyüme kaydedildiğini vurgulayan Erol:

"Anadolu’daki birçok ilimizde Türkiye genelinden daha fazla bir büyüme görebiliyoruz. Bu bize büyük oranda göç hareketinin yavaşladığı Türkiye’de artık yerel halkın kendi illerine yatırım yaptığını ve gayrimenkul hareketinin tabana yayıldığının işaretlerini veriyor" dedi.

2015'te kaç konut satıldı? İstatistikler için tıklayın...

Herkes kendi şehrine yatırım yapıyor
Emre Erol 2015 yılı içerisinde siyasi ve coğrafi olarak zor bir dönem geçiren Türkiye'de yatırımcının döviz gibi yatırım araçlarından çok konut gibi geleneksel yatırım enstrümanlarına ilgi gösterdiğini ve büyümenin İstanbul dışındaki şehirlerde de gerçekleştiğini söyledi. TÜİK'in 2015 Aralık dönemine ait konut satış istatistiklerini yorumlayan Emre Erol, büyüme oranının kimi illerde İstanbul'u geçtiğini vurguladı. Erol:

"239 bin 767 satış ile İstanbul Türkiye genelinde en çok konutun satıldığı il olmasına rağmen az evvel saydığım iller de Tekirdağ, Trabzon, Gaziantep, Kayseri dahil olmak üzere bütün bu illerde büyüme olarak İstanbul’u geçmiş vaziyette. " dedi.

Körfez ülkelerinin ilgisi büyüyor
Borçlanma oranlarındaka durum nedeniyle alıcıların, bankalar yerine geliştiricelerden gelen yöntemlere ya da nakit alımlara yöneldiğini de vurulayarak, yabancıya satış profilinde önemli bir değişim yaşandığını söyleyen Erol,:

"Daha önceki dönemlere, İngiltere, Almanya, Hollanda ve Kuzey Avrupa ülkelerinden yatırımcı ve müşterilerin son dönemlere yerini körfez ülkelerindeki yatırımcılara bıraktığını görebiliyoruz." ifadelerini kullandı.