Konut yöneticileri 6. kez Mantolama Konferansı'nda buluşuyor

Bu yıl 6. kez gerçekleştirilecek Mantolama Konferansı için 937 bina yönetici ve sakini kanıt yaptırdı

Konut yöneticileri 6. kez Mantolama Konferansı'nda buluşuyor

Yoğun taleple karşı karşıya kalması sebebiyle  14 Ocak’ta Ataşehir Marriott Asia otel’de gerçekleşecek konferans kayıtları kontenjanın dolması sebebiyle kapatıldı.
Konferansa gösterilen yoğun ilgiye teşekkür eden GNYAPI Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bülent Güney, toplumsal bilinçlenme ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya  faydası olacağı inancıyla  6 yıl önce bilinçlendirme toplantılarını misyon edindiklerini vurguladı.

12 milyondan fazla yalıtımsız konut var
Güney “İhtiyaç duyulan enerjinin yaklaşık yüzde 72’sini ithal eden ülkemizde 12 milyondan fazla yalıtımsız bina bulunmakta ve bu mevcut binaların %80’inin yalıtımsız olduğu anlamına gelmektedir. Yalıtımı bulunmayan binalar sebebi ile enerji boşa harcanmakta ve her yıl bu harcamanın ülke ekonomisine bedeli 10 milyar doları bulmaktadır. Binalarda enerji kaybını ısı yalıtım uygulamaları ile yüzde 50 azaltmak mümkündür.” şeklinde konuştu.

Enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasının önemi
Bu gerçekten hareketle enerjide dışa bağımlılığın azalması ve enerji israfının önüne geçilmesi konusunda sergiledikleri vatandaşlık bilinciyle 2008 yılından bu yana yalıtım sektöründe her yıl ciddi büyüme oranlarını yakalayarak 4 milyon m2’ye yakın enerji yalıtımı gerçekleştirmiş bir firma olduklarını belirten Güney,  bugüne kadar gerçekleştirdikleri yalıtımla ülke ekonomisine 41 milyon TL kazandırdıklarını belirterek yaklaşık 10 bin hektar ormanın absorbe ettiği karbona eşdeğer karbon salınımını engellediklerini vurguladı.

GNYAPI’nın geleneksel hale gelen  Mantolama Konferansında  Enerji Verimliliği  Yasası’nın getirdikleri ile  “Mayıs 2017’den itibaren zorunlu olacak  Enerji Kimlik Belgesi nedir? Nasıl alınır?” “Mantolama enerji tasarrufu sağlar mı?” “Yüksek enerji tasarrufu elde etmek için nasıl mantolama yapmalıyız?” Gibi gündemi meşgul eden tüm soruların cevapları  devlet yetkilileri, alanında uzman akademisyenler ve sektör liderleri tarafından nihai tüketicinin bilgisine sunulacak.