Konut yükselişte, ofis pazarı düşüşte

TNL Gayrimenkul Geliştirme Yönetici Ortağı Gökhan Civan, konut sektörünün 2015'i artışla kapatacağını, bu karşın ofis pazarında bir miktar düşüş yaşanabileceğini söyledi

Konut yükselişte, ofis pazarı düşüşte

TNL Gayrimenkul Geliştirme Yönetici Ortağı Gökhan Civan, 2015 yılı itibarıyla konut sektöründeki satışların olumlu bir düzeyde seyrettiği fade etti. İlk çeyrekten hareketle birçok şehirde geçen yıla artış gözüktüğünü belirten Civan:

"Konut sektörü yıl sonunu artışla kapatacak. Ofis kiralamalarına bakıldığında ise birçok şehirde geçen yıla kıyasla artış sağlandı. Ofis kiralamalarında ise 2014 yılını iki haneli büyüme rakamları ile tamamlayan ofis sektörü, bir miktar gerileme kaydetti. 2015 yıl sonu itibarıyla ofis sektöründe gelişme, yatay ya da bir miktar aşağıda seyredebilir." dedi.

Yeni inşaat ve yapı kullanım izinlerinde düşüş
TÜİK tarafından açıklanan yapı izin istatistiklerinin yılın ilk üç ayı itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 47.5, yapı kullanma izin belgesinde de yüzölçümü açısından yüzde 51.5'lik düşüş kaydedildiğini söyleyen Civan, kredili konut satışlarının yüzde 96,5 artışla yaklaşık iki katlık bir sıçrama kaydedildiğini söyledi. Civan, yeni geliştirmelerde bir durağanlık saptandığını da belirterek:

"TÜİK'in ilk beş aylık konut satış verilerine göre bu yılın ilk beş ayında konut satışları geçen yılın aynı dönemine kıyla artış gösterdi. İpotekli satışlarda dü yüzde 51'lik bir artış yaşandı. Yılın ilk beş ayında ipotekli işlemler satış payına bakıldığında bu rakamın geçen yıl yüzde 31, 2015'te de yüzde 38 olarak gerçekleşti." ifadelerini kullandı. 

Hükümetin kurulması ve ekonomideki belirsizliklerin aşılmasının ardında sektörde hızlı bir gelişme yaşanacağını da belirten Civan, yabancıya konut satışında da ciddi bir ivme kaydedildiğini söyledi.