Konut zammından önceki son çıkış

Konut sektörünün önde gelen temsilcileri dolar kurundaki yükselmenin çok yakın bir zamanda konuta zam olarak geriye döneceği kanaatinde. Uzmanlar, yatırımcıya "zam öncesi yatırım yapın" çağrısı yapıyor

Konut zammından önceki son çıkış

Türkiye ekonomisi ani döviz hareketlilikleri karşısında ayakta durmaya çalışırken, ekonominin lokomotif sektörlerinden gayrimenkul alanında, yakın dönemde "zam furyası" bekleniyor. Dolar kurundaki ani artışın konut fiyatlarına yansımasının an meselesi olduğu üzerinde duran uzmanlar, yatırımcıya "bu zamdan önce yatırım yapın" çağrısı yapıyor. 

Döviz artışının konut fiyatları üzerinde etkisi var mı?
Konuyla ilgili bir açıklama yapan İstanbul İnşaatçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, inşaat sektöründe kullanılan malzemelerin tamamına yakınının yerli üretim olduğunu, bu durumda da döviz fiyatlarındaki artışın üretim ve satış üzerindeki etkisinin dolaylı düzeyde gerçekleştiğini belirtti.

Eylül'de canlanma bekliyorduk ama...
Durbakayım, döviz artışının gayrimenkul sektörüne etkisini yüzde 4 olarak tanımlarken, normal koşullarda Eylül'de yaşanması gereken hareketliliğin siyasi ortamdaki belirsizlikten etkilendiğini savundu. Durbakayım:

Konut zammından önceki son çıkış

"Hükümet Haziran'dan sonra kurulabilseydi, yüzde 20'lere ulaşan zamların fiyatlara yansıması da şaşırtıcı olmayacaktı. Ama beklentiler Kasım sonuna kaldı ve bu da zam dalgasının etkisini yitirmesine ve büyüklüğünün de yüzde 10 seviyelerine düşmesine neden oldu. Bu da yatırımcı için, zamndan önce son bir fırsat sunmaktadır..." dedi. 

Yatırımın tam zamanı
Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan da, kurdaki artışların konut fiyatlarına henüz yansımadığı bu dönemde yatırım fırsatlarının hala korunduğunu söyledi. Uyan:

"Ancak bu durum uzun sürmez. Kurdakı artış fiyatlarda ciddi bir değişim oluşturacaktır. Bugün konut alanlar ciddi bir kâr elde etmiş olacaklar." dedi.

Eninde sonunda konut zamlanacak
Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir de kurdaki yükselişin eninde sonunda konut fiyatlarına yansıyacağını vurguladı. Demir:

"Kurdaki yükseliş nedeniyle üretim maliyetleri artacak. Bu artış fiyatlara zam olarak yanısayacaktır." ifadelerini kullandı.