Konut zirvesinden sektöre güvenoyu

YEM tarafından bu yıl 21. kez hazırlanan Türk Yapı Sektörü Raporu tanıtım organizasyonunda bir araya gelen ekonomistler, konut sektörünün yatırım aracı olarak gücünü koruduğu görüşünde birleşti

Konut zirvesinden sektöre güvenoyu

Yapı Endüstri Merkezi tarafından hazırlanan Türk Yapı Sektörü Raporu'nun bugün gerçekleşen tanıtım etkinliği, sektör profesyonelleri, yatırımcı, mimar ve ekonomistlerin katılımıyla gerçekleşti. Bu yıl 21. kez hazırlanan Türk Yapı Sektörü Raporu'nun değerlendirildiği toplantılarda buluşan katılımcılar, konut sektörünün en güçlü yatırım aracı olma rolünü sürdürdüğünü vurguladı

2015 büyümesi tatmin edici değil
Bugün Yapı Endüstri Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinlikte gayrimenkul sektörü ve Türkiye ekonomisinin performansı ekonomist Ali Ağaoğlu, Mahfi Eğilmez ve Mustafa Sönmez tarafından değerlendirildi. Açılış konuşmasını yapan Ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel inşaat sektörünün 2015 yılı içinde beklentilerin üzerinde büyüme göstermesine karşın, bu ivmenin tatmin edici boyutlarda gerçekleşemediği üzerinde durdu. Gürlesel, Türkiye GSYH değerinde yaşanan yüzde 3.4 büyümeye karşın, 2015 yılının ilk 9 aylık döneminde inşaat sektöründe yüzde 0.4, gayrimenkulde ise 3.3 büyüme gözüktüğünü belirterek:

"Yakın ve komşu ülkelerle ilişkilerdeki bozulma ve ekonomik yavaşlama inşaat malzemeleri ihracatını önemli düzeyde etkiledi. 2016 yılında dünya inşaat harcamaları büyüme oranı yüzde 4 ile 10.1 trilyon dolar düzeyine çıkacak. 2016 yılında inşaat sektörü için yüzde 2,5-3'lük büyüme beklentimiz var. İnşaat malzemeleri iç pazarda yüzde 2'lik büyüme, dış pazarda ise 16,5-17,5 Milyar Dolar arasında ihracat öngörümüz var..." dedi. 

Yabancılara konut satışı ne durumda? Ayrıntılar için tıklayın...

Konuta ilgi sürer mi?
Yazar ve ekonomist Mahfi Eğilmez de 2015'in yalnızca Türkiye için değil dünya ekonomileri için de iyi bir yıl olmadığını, özellikle Türk Lirasının yüzde 25'lik değer kaybının dikkate değer bir gelişme olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. 2016 yılında işsizlik oranlarında herhangi bir düşüş beklemediğini, nüfusun artış eğiliminin devam edeceğini vurgulayan Eğilmez, 2016 yılında konuta ilginin devam edeceğine de vurgu yaptı. Eğilmez:

"Konuta talep devam edecek. Faizler böyle durduğu sürece insanların alternatif imkânı olmadığı müddetçe konuta talebin devam etmesini bekliyorum" dedi.

 

Konut zirvesinden sektöre güvenoyu

 

Konut sektörü gücünü koruyor
Ekonomist yazar Mustafa Sönmez de 2015 yılında Türkiye'nin yüzde 4 oranında büyüdüğünü, buna karşın konut fiyatlarının 2010 tarihinden itibaren yükselmeye devam ettiğini belirtti. O tarihten bugüne konut fiyatlarının yüzde 86 oranında artış yaşadığını vurgulayan Sönmez: "Böyle bir getiri başka hiç bir şeyde yok. Yarı yarıya nakdi olan bile konut kredisi kullanarak konuta yatırım amaçlı yönelebiliyor..." 

Sönmez bu eğilimin önümüzdeki dönemde de sürme eğilimi taşıdığını belirtti.

Finansal Piyasalar UZmanı ve Yazarı Ali Ağaoğlu da, inşaat sektörünün genel ekonomik büyümenin altında kalmasına karşın, 2015 yılında konut satışlarının yüzde 10.6'lık bir artış gösterdiği bilgisini verdi. Ağaoğlu  konutun, ekonomik belirsizliklere karşın vatandaşlar için en iyi yatırım aracı olma özelliğini de koruduğunu belirtti.