Konuta destek GYO hisselerini artırdı

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ev alacaklara, konut kredilerinde ödenmesi zorunlu yüzde 25’lik payın yüzde 15’i oranında teşvik vereceklerini açıklaması, Borsa İstanbul’da GYO hisselerinde artışa neden oldu

Konuta destek GYO hisselerini artırdı

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında inşaat sektörü temsilcileriyle gerçekleştirilen mini 'Bakanlar Kurulu'nda sektörü ilgilendiren bir çok konu ele alınmasına rağmen, öne çıkan nokta ev alacaklara verilecek teşvik oldu. Başbakan Davutoğlu'nun konut kredilerinde mecburi olarak yatırılan yüzde 25'lik peşinata yüzde 15 katkıda bulunacaklarını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından Borsa İstanbul'da işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklarının paylarının dün akşam yükselişe geçtiği gözlendi. Borsa İstanbul tarafından hesaplanan Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Sektör Endeksi Başbakan Davutğlu'nun dün akşam yaptığı açıklamanın ardından güne yüzde 1,5 artışla başladı.

Bugün güne yükselişle başlayan gayrimenkul yatırım ortaklığı sektörü içinde saat 12:15 itiibarıyla yatırımcısına en fazla kazandıranlar sırasıyla yüzde 3,61 ile Sinpaş GYO, yüzde 3,30 ile Nurol GYO, yüzde 3,09 ile OZKGYO, yüzde 2,86 ile MRGYO, yüzde 2,70 ile OZGYO, yüzde 2,26 ile ISGYO ve HLGYO, yüzde DZGYO 2,02, yüzde 1,61 ile YGYO ve yüzde 1,54 ile EKGYO oldu. 

Kararların uygulamaya konulmasıyla birlikte konut satışlarında artışın yanı ıra bankacılık sektöründe de bir hareketlenme beklenirken, konut kredileri kullanımında da büyük bir artış öngörülüyor.