‘Konuta devlet desteği, iyi bir gelecek planıdır’

EYG Grup İcra Kurulu ve KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, devletin konut alıcısına sağlayacağı yüzde 15’lik desteğin, çok yerinde bir gelecek planı olduğuna vurgu yaptı

‘Konuta devlet desteği, iyi bir gelecek planıdır’

KONUTDER Yönetim Kurulu ve EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, konut alıcısına sağlanacak yüzde 15'lik destek programını değerlendirdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından İnşaat Sektörü Zirvesi'nde açıklanan destek programının, hali hazırdaki konut satışlarını çok etkilemeyeceğini dile getiren Ömer Faruk Çelik, "Ancak bu uygulama 2 ya da 3 yıl sonra konut alacakları yakından etkiler. Bu sebeple uygulamayı gelecek için çok iyi bir plan olarak görüyorum" şeklinde konuştu.

Konut alıcısı için uygulanacak sistemin oldukça mantıklı olduğuna vurgu yapan Ömer Faruk Çelik, "Ancak bir problem var. O da, 5 yıl beklemek Türk insanına çok uzun gelir. Uygulamayla ilgili tek çekincem bu" açıklamasında bulundu.

'Vergiler aşağı çekilmeli'
Ömer Faruk Çelik'in sektör açısından değindiği konulardan biri de, maliyet baskıları oldu. Bir maliyet baskısının olduğunu ve dolaylı vergilerle bu baskının daha da arttığının altını çizen Çelik, "Devletin maliyetleri azaltmak için bahsettiğimiz bu vergileri aşağı çekmesi gerekir" dedi.