Konuta devlet katkısı olmadı, yeni destek yolda

2015 yılında konut alımını teşvik amacıyla geliştirilen ve 3 yılın sonunda yüzde 20 devlet katkısı öngören sistem beklenen sonucu vermedi. Hükümet yeni bir destek sistemi oluşturmaya hazırlanıyor

Konuta devlet katkısı olmadı, yeni destek yolda

2015 yılında ilk kez konut almak isteyen vatandaşlara destek olmak amacıyla geliştirilen ve 3 yılın sonunda yüzde 20 devlet katkısı öngören sistem bekleneni veremedi. Sistemde yalnızca 10 bin 520 hesap oluşurken toplam birikim 73 milyon TL'de kaldı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, konut alımını desteklemek ve gayrimenkul sektöründeki işlem hacmini geliştirmek amacıyla geliştirilen sistemin "arzu edilen sonucu" vermediğini vurgulayarak, yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Konuta destekte Almanya modeli

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, konut alımında 3 yılın sonunda devletten yüzde 20 destek sunan sistemin beklenen performansı gösteremediğini belirterek: "Yeni bir sistem planlıyoruz. Yeni sistemde faiz desteği de yer alıyor ve Almanya modeli öne çıkıyor.." ifadelerini kullandı. Konut satın almak için tasarrufu yönelen kişilere sunulacacak devlet katkısı konut hesabı modelinin isteneni veremediğini belirten Mehmet Şimşek, 10 bin 520 hesap oluşturulduğunu söyledi. Şimşek: "Yeni dönem için Almanya modeli üzerinde duruyoruz. Model dolaylı faiz desteğine dayanacak. İlk birikim dönemimizde düşük mevduat faizine razı olanlar, düşük faiz ile konut kredisi kullanabilecek..." dedi. 

Konut almak isteyene faiz desteği

1915 yılında başlayan ve 3 yılın ardından devlet tarafından yüzde 20 oranında desteklenen konut hesabına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Şimşek, söz konusu sistemde desteğin ilk ve tek konuta verildiğini belirtti. Şimşek, bugüne dek konut hesabında arzulanan sonucu alamadıklarını ve hesapta 73 milyon TL biriktiğini belirterek: "Şimdi sistemi nasıl iyileştirebiliriz, die çalışıyoruz. İlk konutu alan vatandaşlara nasıl yardımcı olabiliriz? sorusu üzerine çalışıyoruz."dedi. Uluslararası uygulamalarda ilk konuta destek stratejilerinin önemli bir pay aldığını hatırlatan Şimşek: "Belli bir sürede düzenli olarak vatandaşın tasarruf yapması gerekiyor. Daha sonra da esas, Devletin bu tasarrufa katkı yapması üzerinde gelişiyor. Söz konusu birikimlere kimi ülkeler daha düşük stopaj uygulayabiliyor ve bu da mortgage sistemiyle ilişkili. Almanya bu işi gerçekten iyi beceriyor. Biz de onların sistemi üzerinde çalışıyoruz..." dedi. 

Konut hesabını etkin hale getireceğiz

Yürütülecek çalışmalara paralel olarak kimi parametreler üzerinde değişiklik yapılacağını bu sayede de konut hesabını etkin hale getireceklerini belirten Şimşek kimi ülkelerin piyasa faiz oranının yüzde 50'sini ödemeyi teklif ettiği bilgisini verdi. Başbakan Yardımcısı Şimşek, bunun 100 TL'lin en az 5 yıl piyasadaki mevduat faiz oranının yüzde 50'si ile nemalandırılması halinde ev kredisi alırken mortgage faiz oranının belli bir oranın uygulanması anlamına geldiğini dile getirerek: "Biz faiz konusunda adım atmaya hazırlanıyor. Birikim yaparken düşük faize razı olacak, krediyi alırken de daha düşük faizden alınacak." şeklinde konuştu. Halen yürürlükte olan yüzde 20'lik devlet katsının da gözden geçirileceğini söyleyen Şimşek: "Birikim yapılırken alınan stopajın daha düşük olmasına çalışacağız. Benzer biçimde tapu harcının daha avantajlı hale gelmesi için de Maliye Bakanı ile görüşmeler yürüteceğiz..." dedi.