Konuta toplu ulaşım dopingi

Toplu ulaşım hatlarına yakınlığın konut fiyatlarını katladığını vurgulayan Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, ulaşım aksına yakınlık kriterinin son yıllardaki yükselişine dikkat çekti

Konuta toplu ulaşım dopingi

Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, toplu ulaşım hatlarına yakın Kartal, Sancaktepe ve Fikirtepe gibi semtlerde konut fiyatlarının hızlı bir artış gösterdiğine dikkat çekti. Erol, yapılan araştırmaların toplu ulaşım ağlarına yakınlık kriterinin yüzde 40'lar düzeyine yükseldiğini ve yeni projelerin bu lokasyonlarda hayat bulduğunu vurgulayarak:

"Her geçen gün içinden çıkılmaz hale gelen trafik problemi ise yapımı başlayan ve planlanan toplu ulaşım ağları ile bir nebzede olsa hafifletilmeye çalışılıyor. İstanbul'da yapımı başlayan üçüncü havalimanı ve üçüncü köprünün geçiş noktalarında bulunan gayrimenkul ve araziler değerleniyor" dedi.

Konuta toplu ulaşım dopingi

Anadolu yakası markalı projelerle değer kazanıyor
Metro ve 3. Köprü inşaatlarının semtlerin değer kazandırdığını belirten Emre Erol, 14 milyonu aşkın kişinin yaşadığı İstanbul'un ciddi bir sıkıntı yaşadığını ve alt yapısının bu nüfusu kaldıramadığını söyledi. 3. Köprü İnşaatıyla birlikte Arnavutköy ilçesinde hızlı bir değer artışı yaşandığına, Kartal, Sancaktepe ve Fikirtepe'nin de kentsel dönüşüm çalışmalarıyla dikkat çektiğine vurgu yapan Erol, yeni atılımlarla fiyat artışının süreceğinin altını çizdi. 

Eylül ayında hareketlenme yaşanacak
Emre Erol, kentsel dönüşüm sürecinde kiralık eve yönelim ve okulların açılması gibi faktörlerle birlikte Eylül ayında konut piyasasının yeniden hareketleneceğini de vurgulayarak:

"“Son yıllarda hız kazanan kentsel dönüşüm çalışmaları kira fiyatlarının artmasına sebep oldu. Evi yenilenen mal sahipleri yakın çevrelerde geçici süreyle kirada oturmayı tercih ediyor. Bu durumda kira fiyatlarında da artış yaşanmasına zemin oluşturuyor. Bunun yanı sıra özellikle İstanbul’da üniversiteye yerleşen öğrencilerin de piyasanın hareketlenmesine katkı sağladığını söyleyebilirim. Talep arttıkça kiralar da artıyor" dedi.