“KONUTDER üyelerinin tüm projelerine talibim”

Sinpaş GYO’dan ayrıldıktan sonra bitmiş konut satışında farklı bir iş modeli geliştiren ve Türkiye’nin ilk gayrimenkul fonunu kuran EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, “KONUTDER üyelerinin tüm projelerine talibim” dedi

“KONUTDER üyelerinin tüm projelerine talibim”

9 Mayıs 2014 / Emlakwebtv   Haber: Elif Akın   
Sinpaş GYO ile yollarını ayıran EYG Grup İcra Kurulu Başkanı ve KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, geliştirdiği yeni iş modeliyle bitmiş konut satışı işine giriyor. Grup şirketlerinden ikinci el konut satışı ve site yönetimi alanında hizmet veren Kent’sell Hizmetler A.Ş. çatısı altında bitmiş konut, ofis ve ticari ünite alıp satacaklarını ve kiralayacaklarını söyleyen Çelik, “Biz sektör olarak maketten konut satmayı, lansmanlar düzenlemeyi iyi biliyoruz. Ancak proje bittikten sonra da satışlar devam etmeli. Bu konuda sıkıntı yaşayan pek çok proje var. Biz bu sorunu ortadan kaldırmak için bu iş modelini geliştirdik” diyor.

Yılda 100 bin konut ihtiyacı olan İstanbul’da 120 bin konut üretildiğini belirten Çelik, 20 bin konut fazlasının bulunduğunu söylüyor. “2013 yılında Türkiye’de 810 bin ruhsat alınmış, satılan konut sayısı ise 530 bin. Yani yüzde 34 fazla üretim var” diyen Çelik, geliştirdiği bitmiş konut satışı modeliyle KONUTDER üyelerinin tüm markalı konut projelerine talip olduğunu dile getiriyor.

Konut alıcılarına fiyat avantajları sunuluyor
Şu anda sadece İstanbul’daki markalı konut projeleriyle ilgilendiklerini belirten Ömer Faruk Çelik, ilk alımı Taş Yapı’nın Maslak’ta hayata geçirdiği Mashattan projesinden gerçekleştirmiş. 2009’da teslim edilen ve toplam 1.800 konuttan oluşan projede satılmayan 80 daireyi satın aldıklarını söyleyen Çelik, buraya yaklaşık 50 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını vurguluyor. Yeni iş modeliyle konut alıcılarına fiyat avantajları sundukları ifade eden Çelik, “Mashattan projesinin metrekare satış fiyatları normalde 5 bin 300 dolardı. Ama biz yüzde 30 indirimle bu rakamı 4 bin dolar seviyesine çektik. Banka kredisiz, sıfır faizle 48 ay vadeli olarak satış yapıyoruz. Yüzde 12 peşinat verenler hemen evlerine kavuşabiliyor” şeklinde konuşuyor.

1+1’den 5+1’e kadar daire seçenekleri bulunan Maslak Mashattan’da 1 Mayıs 2014 tarihine kadar kampanyalı satışlar devam ediyor. Büyüklüğü 85 metrekare ila 300 metrekare arasında değişen daireler 1 milyon 28 bin yerine yüzde 30 kampanya indirimi ile 720 bin liraya satışa sunuluyor.

Gayrimenkul fonu 1 Temmuz’da resmiyet kazanacak
Bu iş modeliyle senede 1.500- 2 bin konut, ofis ve ticari ünite alıp satmayı ve kiralamayı hedeflediklerini vurgulayan Çelik, bu iş modelinin yanında kurdukları gayrimenkul fonu aracılığıyla da büyük yatırımcıları, özellikle de yabancıları Türkiye çekmek istediklerini söylüyor. Çelik, “Türkiye’nin ilk gayrimenkul fonunu kurduk. Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurumuzu yaptık. 1 Temmuz’da tebliğ yürürlüğe girecek. SPK’dan izin çıkarsa küçük yatırımcıları da fona katılmaya teşvik edeceğiz” diyor. Çelik’in hedefi ise birkaç yıl içinde fonun büyüklüğünü 100-150 milyon dolara çıkarmak.

Körfez’de, Kazakistan ve Türki Cumhuriyetler’de de yapılanmaları olduğunu söyleyen Çelik, Mashattan’dan yabancı yatırımcılara da satış yaptıklarını belirtiyor. Çelik, “Ancak biz toplu alım yapacak olan yatırımcıyı projeye değil fona çekmek istiyoruz” diyor.

İkinci el konut satışı ve gayrimenkul fonu dışında Ömer Faruk Çelik’in diğer bir planı da kaliteli ve markalı yeni konut projeleri üretmek. Orta gelir grubuna hitaben EYG çatısı altında yılda 1 ya da 2 proje inşa edeceklerini söyleyen Çelik, ilk projenin ise Kayabaşı’nda hayata geçeceğini dile getiriyor.