Konutta ‘balon’ riski yok

Türkiye’de konut piyasasında balon oluştuğu iddialarını reddeden Hamit Demir, arz talep dengesinin bugünkü gibi devam ettiği sürece bu şartlarda konutta balon olmayacağını söyledi

Konutta ‘balon’ riski yok

15.11.2013 / Posta Gazetesi

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, Türkiye’de kar marjının yüzde 10-20 gibi düşük seviyelerde seyrettiğini, konut fiyatlarının da Avrupa’ya kıyasla ucuz olduğunu açıkladı. Hamit Demir, “Arz talep dengesi bugünkü gibi devam ettiği sürece bu şartlarda konutta balon olmaz” dedi.

Hamit Demir, “Türkiye’de konut fiyatlarının şişirilmesine, yüksek fiyatlardan satılmasına daha çok seneler var. Şu anda yapılan tüm konutların üzerine yüzde 10-20 gibi düşük kar marjları ekleniyor. Balon fiyat olması için yüzde 100, hatta yüzde 200 kazanmak gerekiyor” diye konuştu.

Arz talep dengesi bugünkü koşullarda sürdüğü sürece böyle bir riskin oluşmayacağının altını çizen Demir, Türkiye’de nüfus artışı sürerken, bir yandan da evini yenilemek isteyenler, yeni evlenenler gibi nedenlerle yeni konut ihtiyacının katlanarak sürdüğünü vurguladı.

Konutta en ‘hesaplı’ ülke Türkiye

Ayrıca Türkiye’deki gayrimenkul fiyatlarının Avrupa’ya kıyasla çok daha hesaplı olduğunu anlatan Hamit Demir, “Türkiye’de gayrimenkul düşük fiyatlarla tüketicilerle buluşuyor. Avrupa ülkelerinin birçoğunda bu fiyatlara gayrimenkul satılmıyor. Bir araştırmaya göre İstanbul’un en lüks yerinden 1 milyon dolara 100 metrekarelik bir yerin sahibi olabiliyorsunuz. Aynı para ile Hong-Kong’da 19, Londra’da 23, Monaco’da 16 metrekareyi yer alınabiliyor. Paranın en geniş metrekareyi aldığı şehir ise Güney Afrika’da Cape Town. 1 milyon dolara Cape Town’da alınan konutun büyüklüğü 172 metrekare” değerlendirmesini yaptı.

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, Türkiye’de gayrimenkulün ucuz olması sebebiyle yatırımcısına her daim kazandırdığını, hatta döviz ve altın gibi enstrümanlarla kıyaslandığında konutun getiride uzak ara önde olduğunu açıkladı. Demir “Konuta yatırım yapanlar kira derdinden kurtuldukları gibi, oturdukları süre boyunca da, evleri ne kadar eskise bile kazanmaya devam ediyor. Bu perspektifle baktığımızda Türkiye’de daha çok uzun yıllar konut cazibesini kaybetmeden yatırımcısının yüzünü güldürmeye devam edecektir” dedi.

Demir Romance yüzde 35 kazandırdı

Hamit Demir konutta kazançlı yatırıma örnek olarak Demir Romance projesini örnek gösterdi. Demir İnşaat’ın Beylikdüzü’nde 37 dönüm arazi üzerinde inşasına devam ettiği Demir Romance’ın satışa çıktığı Ocak 2013 tarihinden bu yana yatırımcısına yüzde 35’lik kazanç sağladığını anlatan Demir, “Konut metrekare satış fiyatları 2 bin 670 TL’den başlayan fiyatlarla alıcı bulduğu Demir Romance’ta daireler 205 bin TL’den başlıyor’ açıklamasını yaptı.