Konutta ilk kriter: Lokasyon

Azel Gyarimenkul Mali ve Finans Danışmanı Nihat Aslantaş, konuta yatırım yapmak isteyenlere 'lokasyon' kriterine önem konusunda uyarılarda bulundu

Konutta ilk kriter: Lokasyon

Azel Gayrimenkul Mali ve Finans Danışmanı Nihat Aslantaş, konuta yatırım yapmak isteyenlere 'lokasyon' kriterine önem konusunda uyarılarda bulundu.

1 milyona yakın arz fazlası konut
Konutkent'te kule konut ve işyerlerinde oluşan karma projeyi hayata geçiren Azel Gayrimenkul'un Mali ve Finans Danışmanı Nihat Aslantaş, son yıllarda inşaat sektöründe kontrolsüz bir büyümenin yaşandığını, bazı araştırmalara göre 2014'ün büyük kısmında hakim olan satışlardaki durgunluk nedeniyle Türkiye genelinde 1 milyona yakın arz fazlası konut bulunduğunu söyledi.

Azel Gayrimenkul Mali ve Finans Danışmanı Nihat Aslantaş

TÜİK konut istatistikleri ne anlatıyor?
Türkiye'nin genç nüfus yapısının sektörün sigortası olduğunu kaydeden Aslantaş, "Piyasalardaki durgunluğun aşılmasıyla konut stoku kısa sürede erir. TÜİK'in Ağustos, Eylül, Ekim aylarında açıkladığı konut satış istatistikleri de zaten bu durgunluğun aşılmakta olduğunu gösteriyor. Söz konusu 3 ayda Başkent'te konut satışları yüzde 16 artarak 30 bin 73'ten 35 bine yükseldi. Özellikle Ekim ayındaki yükseliş dikkat çekici. Ekim'de satışlar yüzde 28 gibi rekor düzeyde artarak, 8 bin 231'den 10 bin 549'a yükseldi" dedi.

Cebinde parası bulunan herkes sektöre girebilir
Türkiye'de müteahhitlik sektöründe yasal sınırlamalar, kriterler olmadığı için "cebinde parası bulunan herkesin" bu sektöre girebildiğini savunan Aslantaş, bunun da oturmak ya da yatırım için konut arayışında olan vatandaşlar için risk oluşturduğunu belirtti.

Köklü firma ve lokasyon uyarısı
Riski asgariye düşürmek için önerilerde bulunan Azel Gayrimenkul Mali ve Finans Danışmanı Nihat Aslantaş,

''Konut alırken, geçmişteki projelerini başarıyla tamamlayan, öz sermayesi güçlü olan firmalar tercih edilmeli. Firmaların bu işe ne kadar öz kaynakla girdiğini bilmek çok önemli. Ancak, doğal olarak bunu bilmek zordur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta firmanın geçmişi olmalı. Geçmişteki projelerini incelemek, süresinde bitirip bitirmediklerini öğrenmek kısa bir araştırmayla mümkündür. Ayrıca en önemli kriter lokasyon olmalı. Ulaşım akslarına, okul, hastane, alışveriş merkezleri gibi önemli noktalara uzaklığı, hem o bölgenin yatırım değerini hem de konut ya da işyeri projesinin insanların yaşamlarını ne ölçüde kolaylaştıracağını gösterir. Doğru lokasyondaki konutlar hem prim yapar hem de istenildiği zaman kısa sürede elden çıkarmak mümkündür. Firmalar için de bu konu önemli. Bu yüzden Azel Gayrimenkul olarak uzun araştırmalar sonucu Azel Kule projemizi Konutkent'te hayata geçirmeye karar verdik. Türkiye'nin çoğu ilinde olduğu gibi Ankara'da da kent batıya doğru genişliyor. Kamu binalarının, üniversitelerin, hastanelerin Eskişehir yolunda yoğunlaşması, metro güzergahında bulunması bu bölgeyi değerli kılıyor." şeklinde konuştu.