Konutta KDV artışı vatandaşı 2 yıl etkilemez

Yeni yılda düzenlemeye sokulan konutta KDV artışı, yaklaşık 2 yıl boyunca ev satın alacakları etkilemeyecek

Konutta KDV artışı vatandaşı 2 yıl etkilemez

Yeni bir ruhsatın alınması ve yapılması ortalama 2 yıl sürdüğü için yaklaşık 2 yıl süresince yeni ev satın alacakları mevcut uygulama etkilemeyecek. Yeni uygulamaya göre konut alımlarında metrekareye göre değil, arsa değerine göre KDV uygulaması yapılıyor. Buna göre eskiden 150 metrekarenin üstündeki evlere ödenen yüzde 15 KDV oranı 70 metrekare evde bile istenebilecek. Evin ve evin yapıldığı yerin konumuna göre KDV oranı belirlenecek. Büyükşehirler için de bu oran en az yüzde 8 olacak. Böylece yaklaşık 300 bin TL’ye satın alınan bir ev için 54 bin TL KDV ödenmesi gerekebilecek.

800 bin birikmiş stok var
KDV artışı yeni yapılan binalar için de biraz avantaj olacak. Çünkü bu binaların inşaat ruhsatları 2013 yılından önce alındığı için eski KDV oranları geçerli olacak. Bu da şu anda mevcut 800 bin birikmiş ev stokunun tükenmesine yarayacak.
İnşaat firmaları yeni inşaat yapmaktan çok ellerindeki projeleri bitirmeye yönelecek. Bu durumda yine yaklaşık 2 yıl süresince KDV artışı vatandaşın cebine yansımayacak.

Arsa sahibini etkileyecek
Konutta KDV oranın uzun vadede vatandaştan çok arsa sahibini de vurması bekleniyor. Arsalarını yüzde 50 kat karşılığında müteahitte verenler, KDV artışından dolayı daha düşük oranlara razı gelmek zorunda kalabilecek. İnşaat firmaları arsa sahipleriyle pazarlık yaparken KDV ile birlikte yükselen ev fiyatlarını gerekçe göstererek inşaat oranlarında indirim isteyecekler. Yükselen ev fiyatları ile birlikte en uygun konut kredisi bulma ihtiyacı da doğabilir.

Kimler KDV ödemez
Özünde birkaç yıl içerisinde ev satın almak isteyenlere bu KDV artışı olumsuz bir etki yapmayacak. Ayrıca konutta KDV ikinci el ev satışları için de geçerli değil. Bu yüzden yakın zamanda ev satın almayı düşünüyorsanız KDV endişesine kapılmayın. Konut ve gayrimenkul alım satımında KDV sadece şirketlerin sattığı konutlarda söz konusu oluyor. İki vatandaş (gerçek kişi) arasındaki tüm satımlarda KDV ödenmiyor.