Konutta KDV belirsizliği sona erdi

1 Ocak 2013’ten itibaren konutta yeni KDV oranları uygulanacak. Arsa birim metrekare vergi değeri bin lira ve üzerinde olan konutlarda yüzde 18 KDV uygulanacak

Konutta KDV belirsizliği sona erdi

1 Ocak 2013 / emlakwebtv
Konut satışlarını da olumsuz etkileyen Konutta KDV belirsizliği sona erdi. Konut tesliminde tüketicilerin ödeyeceği KDV oranları kademelendirilirken, lüks ve birinci sınıf konutlardan daha fazla KDV alınacak. Konutun lüks olup olmadığı ve ödenecek KDV oranı, konutun üzerinde yer aldığı arsanın emlak vergisi değerine göre belirlenecek.

Bakanlar Kurulu, Mayıs 2012’de yasal değişiklikle elde ettiği konutta KDV oranlarını yeniden belirleme yetkisini 2013’ün ilk günü kullandı. 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren, yapı ruhsatının alındığı tarihte, konutun üzerinde bulunduğu arsanın birim metrekare vergi değeri bin lira ve üzerinde olan konutların tesliminde yüzde 18 vergi oranı uygulanacak. Konutun bulunduğu arsanın birim metrekare vergi değeri 500 lira ile bin lira arasında olan konutlarda ise KDV yüzde 8 olarak uygulanacak.

Konutta kademeli vergi dönemi
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında (1 Ocak 2013) yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, bazı vergi kanunlarında yer alan tevkifat nispetleri, Damga Vergisi ve harç oranları ile bazı mal ve hizmetlere uygulanan çeşitli vergi, fon ve kesintilere ilişkin oran ve tutarları yeniden belirlendi.
Buna göre, 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan mal ve hizmetlere uygulanacak Katma Değer Vergisi oranlarının tespitine ilişkin kararın 1'inci maddesine yeni bir fıkra ekledi.

Lüks konuttan daha fazla KDV alınacak
Net alan 150 metrekareye kadar konutlardaki 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu kapsamındaki büyükşehirlerde (16.05.2012 tarihli ve 6306 sayılı afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında kanun kapsamında rezerv yapı alanı ve risk alanı olarak belirlenen yerler ile riskli yapıların bulunduğu yerler hariç), lüks veya birinci sınıf inşaat olarak yapılan ve ruhsatı sonradan revize edilip inşaat kalitesinin yükseltilmesi hali de dahil olmak üzere, yapı ruhsatının alındığı tarihte, üzerine yapıldığı arsanın Emlak Vergisi Kanunu'na istinaden tespit edilen arsa birim metrekare vergi değeri; 500 lira ile bin lira (bin lira hariç) arasında olan konutların tesliminde yüzde 8 vergi oranı, bin lira ve üzerinde olan konutların tesliminde yüzde 18 vergi oranı uygulanacak.