Konutta önce ulaşıma dikkat ediyoruz

ERA Türkiye Franchise Geliştirme ve Satış Direktörü Kadir Tümen konut satın almak isteyenlerin öncelikli kriterinin ulaşım olduğunu söyledi

Konutta önce ulaşıma dikkat ediyoruz

Türkiye’nin ekonomik büyümesinde lokomotif sektör olarak kabul edilen inşaat sektörü aralıksız büyümesini sürdürüyor. 115 bin 786 konutun satıldığı Eylül ayında tüm zamanların satış adedi rekoru kırıldı. Bu rakam 1 yıl öncesinde 102 bin 280 olarak hesaplanmıştı. Peki, insanlar konut satın alırken nelere dikkat ediyor?

ERA Türkiye Franchise Geliştirme ve Satış Direktörü Kadir Tümen, konut ve ticari ünite satın almak isteyen yatırımcıların dikkat ettiği kriterleri sıraladı. Tümen’e göre konut satın almak isteyenler öncelikli olarak toplu ulaşım koşullarını inceliyor ve sonrasında ödeme koşullarını dikkate alıyor.

ERA Türkiye Franchise Geliştirme ve Satış Direktörü Kadir Tümen

Toplu ulaşım ve lokasyon
Açıklamasında Türkiye'de gayrimenkul yatırımlarının her geçen gün arttığını ve bu artışın da potansiyel yatırımcıların nitelikli gayrimenkul bilgilerine ihtiyacı gündeme getirdiğini belirten Tümen: 'Son yıllarda üretilen yeni konut projelerinin yanında, eski konutlara olan talep ve işlem sayısında da artış gözleniyor. Bu doğrultuda eski konut alımında potansiyel yatırımcıların konut alırken, konut kredisi, tapu bilgileri gibi konularda daha fazla ve doğru bilgileri ihtiyacı var. Yeni konutlarda ise inşaat firmasının daha önce yaptığı projeler, teslimat tarihleri, finansman seçenekleri öncellikli incelenmesi gereken konular. Ayrıca sosyal yaşamın gerekliliklerinden, özellikle ulaşım, okul ve hastane gibi lokasyonlara yakınlık, sosyal çevre, depreme dayanıklılık konut alıcılarının önem verdiği unsurlar.' dedi.

Doğru bilgi, doğru yatırımı beraberinde getiriyor
Ticari gayrimenkullerde teknik bilgiye ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Tümen: “Satın alınması muhtemel gayrimenkulün öncellikle iskân durumu sorgulanmalı ve bu mülkte hangi işin yapılabileceği, iş kolu belli ise yapılacak işin gerekli fiziksel özelliklere ve yasal yönetmeliklere sahip olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu arada yapmış olduğu yatırımın geri dönüş süresi, konutun bulunduğu bölgenin gelecekteki değer artışı ve gelişimi ise hesap edilmesi gereken önemli parametreler. Potansiyel yatırımcılar bahsedilen konular ile ilgili ne kadar nitelikli bilgi alırlarsa o derece doğru bir yatırım yapmış olacaklardır” şeklinde konuştu.

Nitelikli gayrimenkul danışmanlığının önemi
Türk gayrimenkul franchising sektörünün gelişmeye ve büyümeye devam edeceğini söyleyen Kadir Tümen, 'Günümüzde doğru yatırımı bulmak ve yapılan yatırımların geri dönüş hızını bilmek büyük önem arz ediyor. ERA Türkiye olarak amacımız, ofislerimizin, müşterilerine nitelikli bilgiler vererek doğru yatırımlar yapmalarına aracı olmalarını sağlamak. Son aylarda nitelikli olarak artan ofis sayımız ile birlikte potansiyel konut alıcılarını doğru bir biçimde yönlendiriyor ve önümüzdeki yıllarda kazanç sağlayabilecekleri mülkler edindiriyoruz. Bu doğrultuda amacımız sadece kiralama ve satış işlemi değil, müşterilerimizin en doğru yatırımı yapmasıdır.' dedi.