Konutta sertifika dönemi yarın fiilen başlıyor

Türkiye gayrimenkul sektörünün en yeni satın alma enstrümanı, "sertifika" uygulaması yarın başlıyor. Yatırımcılar, iç talep için 29-31 Mart tarihleri arasında başvuru yapabilecek

Konutta sertifika dönemi yarın fiilen başlıyor

Türkiye'nin ilk gayrimenkul sertifikası uygulaması yarın fiilen başlıyor. Yatırımcılara ilk olarak Toplu Konut İdaresi Başkanlığı garantörlüğünde hayata geçirilen Park Mavera 3 projesinden hisse sahibi olabilmelerine olanak tanıyacak "gayrimenkul sertifikası" için başvurular 29 Mart'ta başlayacak ve 31 Mart'ta sona erecek. 

Gayrimenkul sertifikası için başvurular başlıyor

Gayrimenkul yatırımcıları, yarından itibaren sertifika alımlarına başlayabilecek. Konut almak isteyen ancak yeterli birikimi olmayanların, konut projelerinden "pay" ya da "hisse" satın alabilmesine olanak tanıyan düzenleme, belli oranlarda pay toplayanların konut sahibi olmasına da olanak tanıyacak. Yeni model özellikle küçük yatırımcılar için konut alımını "menkul" değer olarak mümkün kılarken konut geliştiricilerine de önemli bir finans desteği sunulması hedefleniyor.

143.2 milyon TL'lik sertifika ihraç edilecek

Diğer taraftan vatandaşların gayrimenkul sertifikasına yoğun bir ilgi gösterdiği açıklandı. Günde, 1.200 kişinin konuyla ilgili olarak bilgilendirme talebinde bulunduğunu söyleyen Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı  Ercan Uyan, bugüne dek internet sitesinin 500 bin tekil kullanıcı tarafından ziyaret edildiğini belirtti. Uyan, 27 aracı kuruluş, proje için talepte bulunduıunu da hatırlatarak "İhraç edilecek toplam tutar 143. 24 milyon TL... Talep fazla gelirse 95.99 milyon TL ek ihraç gerçekleştirilecek..." dedi.