Konutta son fırsat dönemi

Coldwell Banker Başkent ofisi genel müdürü ve brokeri Evren Barutçu, son bir yılda kurda yaşanan değerlenmenin henüz emlak fiyatlarına yansımadığını söyledi

Konutta son fırsat dönemi

Coldwell Banker Başkent Ofisi Genel Müdürü Evren Barutçu, son bir yılda yaşanan döviz kuru artışının henüz konut fiyatlarına yansımadığını söyledi. Siyasi istikrarın tesisi ve Kasım ayı tüketici güven endeksinin bir önceki aya kıyasla yüzde 22.9'luk artışının gayrimenkul fiyatlarına mutlaka yansımasının beklendiğini söyleyen Barutçu: "Son bir yılda dolar kurundaki artış, henüz gayrimenkul fiyatlarına yansımadı..." dedi.  

Son 10 yılda 2015 yılı başına kadar dolar kurunun 5 baz düzeyinde olduğunu, ilk olarak 1.20, sırasıyla da 1.50, 1.80, 2.00 ve 2.20 seviyelerinde seyrettiğini söyleyen Barutçu, bu artışların tamamında Ankara piyasasında, özellikle ikinci el metrekarelerinin hızlı bir reaksiyon gösterdiğini söyledi. 2015 yılının başında itibaren yaşanan siyasi belirsizlik ve tüketici güven endeksindeki düşüşü ikinci el konut metrekare fiyatlarını neredeyse sabit kıldığını da belirten Barutçu:

Şimdi ise siyasi istikrarın tekrar tesis edilmesi ve Kasım ayında rekor düzeyde artan tüketici güven endeksiyle beraber ikinci el konut metrekare fiyatları kendini yüzde 15- yüzde 20 seviyelerinde yukarı doğru fiyatlayacaktır." dedi

Yeni konutlara eski fiyatlar uygulanmaz
Barutçu, konut satın almak isteyen tüketicinin elini çabuk tutması gerektiğini ve eski konut stoğunun emilmesiyle pazara girecek yeni ürünlerin yeni fiyatlar kazanacağını söyledi. Barutçu:

"Dolayısıyla konut ihtiyacı olan tüketicilerin acele etmeleri gerektiğini düşünüyorum..." dedi...