Konutta üst segment "stokları" büyüyor

EYG Gayrimenkul tarafından yapılan pazar araştırması, konut üretimindeki sınıf uçurumuna dikkat çekti. Araştırma, "üst gelir grubuna yönelik" üretimde "stokların" büyüdüğüne, alt gelir grubunda ise taleplerin karşılanmadığına vurgu yaptı

Konutta üst segment

EYG Gayrimenkul tarafından yapılan bir pazar araştırması, alt gelir grubuna yönelik konut üretiminin ihtiyaçları karşılamadan uzak, üst gelir grubuna yönelik üretimin de satılamayacak kadar "yüksek" olduğuna dikkat çekti.TOKİ ve Emlak Konut tarafından inşa edilen ve kura ile satışa çıkarılan alt gelir grubu konutları alt gelir grubuna ait vatandaşların taleplerini karşılayamayacak noktada bulunduğunu vurgulayan araştırma, "hedef kitleye yönelik üretim yapılmadığına" vurgu yapıyor.

Yüksek fiyat bandının payı büyük
Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Çelik imzalı habere göre, EYG Gayrimenkul'un araştırması, 12 ay önce tamamlanan ya da bitimine 12 ay kalan 212 binden fazla konutu kapsıyor. Yalnızca markalı projeleri değil, küçük üreticilerin konutlarını inceleyen EYG Araştırması konut üretiminde yoğunlaşmanın 5 bin liradan pahalı evler üzerinde yoğunlaştığını ortaya koyuyor. 212 bin konuttan yalnızca 3 bininin 2 bin liradan ucuz, 43 bin 600'ünün ise 2-3 bin bandında bulunduğuna dikkat çeken araştırma, 55 bin konutun 3-4 bin bandında, 33 bin 300 konutun da 4-5 bin bandında olduğuna dikkat çekti. Bu yığın içerisinde 5 bin TL'dan pahalı olarak satışa çıkarılan konut sayısı da 76 bin 800 düzeyinde...

İstanbul'da ucuz konut üretimi zor
Konut fiyatlarındaki bu çarpıklığın ana nedeni olarak ise arsa fiyatları gösteriliyor. Müteahhitler ve sektör temsilcileri, yeni konut projelerinde arsa sahiplerine giden payın yüzde 50 olduğuna dikkat çekerek arsa fiyatları hususunda köklü bir çözüm yaşanmadıkça, İstanbul'da ucuz konut üretiminin zor olduğunu vurguladı. 

Fiyat artışları sürüyor
Araştırma sonuçlarına göre 2015 yılı içerisinde konut fiyatlarındaki en yüksek artış yüzde 28 ile Sarıyer'de yaşandı. Yüzde 22 ile Eyüp'ün ikinci ve yüzde 18 ile Şişli'nin üçüncü olduğu İstanbul'da Pendik ve Şile bölgelerindeki artış yüzde 13, Kartal'daki artış ise yüzde 7 olarak gerçekleşti. .