Konutta yeni trend: dayalı döşeli konsept

Kılıçoğlu Group’un Sarıyer’de inşasına başladığı Panorama Life projesi ile sektöre konut pazarlamasında yeni bir yol açtı

Konutta yeni trend: dayalı döşeli konsept

20 Kasım 2013 / emlakwebtv
Kılıçoğlu Group Yönetim Kurulu Başkanı Talat Kılıç, sektörün eksikliklerini, tüketicilerin beklentilerini iyi analiz ederek, yeni projelerinde her zaman çözüm odaklı farklılıklar geliştirdiklerini söyledi. Talat Kılıç, bunun en son örneğini de Sarıyer’deki Panorama Life projesinde sergilediklerini açıkladı. Kılıçoğlu Group, bu projede uyguladığı “Bavulunu Kap Gel” konseptiyle sektörde konut pazarlamasında yeni bir yol açıyor.

Kılıç: “Aileleri dinledik, gençlere sorduk”
Özellikle üniversitede okuyan gençlerin ev kiralamasında büyük sorunlar yaşadıklarını kaydeden Talat Kılıç, “ Bugün baktığımızda toplumda üniversite okuyan gençlerimiz var. Ev bulmalarda ciddi sıkıntılar yaşandı. Üniversiteli gençlerimiz ne ister diye bir düşündük. Okuyan gençler üzerinde araştırmalar yapıp onlara sorduk, ailelerini dinledik. Dayalı döşeli konseptin çok ideal olacağı fikri ağır bastı ve Sarıyer’de inşa ettiğimiz Panorama Life’ı bu konseptle oluşturmaya karar verdik” dedi.

Kılıç: “Herkes dayalı döşeli evi olsun istiyor”
Panorama Life’ın aynı zamanda birçok kesime hitap ettiğini kaydeden Talat Kılıç, “Beyaz yakalı, genç bekar insanlarımız ve yöneticilerimiz var. Bu sınıfta çalışan tüketicilerden de çok talep geliyor. Dayalı döşeli konsept zaten 1+0, 1+1 tiplerinde uygulanıyor. Bu tür daireleri alanlar, kiralayanlar eşya almayı pek tercih etmiyor. Netice itibariyle anahtarını alıp dayalı döşeli bir daireye girmek istiyor” dedi.

Kılıç: “Panorama Life sektöre öncü oldu”
Dayalı döşeli ev konseptinin ilk başlarda sektör tarafından yadırgandığı dile getiren Talat Kılıç, daha sonraki süreçte Panorama Life’ın sektöre öncü olduğunu kaydetti. Kılıç, “Projenin adını duyurmaya başladığımızda konsepti yadırgayan müteahhit arkadaşlarımız oldu. Şu anda geldiğimiz noktada sektörün diğer oyuncuları bu konsepti benimseyerek projeler geliştirmeye başladı. Türk gayrimenkul sektöründe bu projeyle çığır açtığımızı söylemek mümkün. Sektörün aktörlerinin bu projeyle birlikte ufkunu açtığımızı düşünüyoruz.” dedi.

Projenin yüzde 50’si satıldı
Kılıçoğlu Group, İstanbul’un Anadolu yakasındaki Hukukçular Towers, Kuriş Kule ve Mermerler Plaza projelerinin ardından şimdi de Sarıyer’de konut projesinin inşasına başladı. Kılıçoğlu Group bünyesindeki Senatör Gayrimenkul’ün 50 milyon TL yatırımla inşa ettiği proje, Sarıyer'de Koç Üniversitesi'ne komşu durumda. Toplamda 6 blokta 304 konut, 24 mağazayı içine alan Panaroma Life projesinde satışlar yüzde 50’yi buldu.

Panorama Life projesinde 168 adet 1+0, 120 adet 1+1, 16 adet 2+1 dubleks daire yer alacak. 18 ayda tamamlanacak projede konutlar tamamen mobilyalı ve beyaz eşyalı olarak teslim edilecek. Panaroma Life aynı zamanda Kılıçoğlu Group şirketlerinden Senatör Gayrimenkul’ün ilk projesi olma özelliğini taşıyor.

Kılıç: “En küçük dairenin kirası 1300-1500 tl olacak”
Panorama Life’a birçok farklı kesimin tercih ettiğini kaydeden Talat Kılıç, “Şu anda üniversite öğrencilerine genç bekar yöneticilere ciddi satışlar yaptık. Ayrıca yatırımcılar da kiraya vermek için tercih ediyor. İstanbul’da konutlar kendini 25-30 yılda amorti ediyor. Ama bizim projemizde 15-16 yılda amorti edebiliyor. Çünkü dayalı döşeli olması sebebiyle kira oranları da yüksek. Projede en küçük dairenin kira bedelinin 1300-1500 TL aralığında olacağını öngörüyoruz.” dedi.

Dekorasyon maliyeti fiyata yansımadı
Dayalı döşeli ev konseptinin maliyetleri arttırdığına dikkat çeken Kılıç, ancak kendilerinin dekorasyon nedeniyle ortaya çıkan artışı fiyat tablosuna yansıtmadıklarını söyledi. Panorama Life’tan daire almak isteyen ancak dekorasyonunu beğenmeyen tüketicileri de unutmayan Kılıçoğlu Group, daireleri dekorasyon malzemelerini çıkarıp teslim edebiliyor.

Kılıç: “Dayalı döşeli konsept lüks değil, ihtiyaç”
Talat Kılıç, tüketiciler nezdinde dayalı döşeli daire tipinin lüks değil, ihtiyaç olduğunu savundu. Kılıç konuşmasını şöyle sürdürdü: “İnşaat sektöründe rekabet günden güne artıyor. Birbiri ardına yükselen nitelikli konutlar tüketicilere birbirinden keyifli, konforlu ve eğlenceli donatılar sunuyor. Herkes bir adım öne geçmeye çalışıyor. Çünkü netice itibariyle konut üretiyorsunuz. Ürettiğinizi de satmanız gerekiyor. Satmanız içinde bir adım önde olmanız gerekiyor. Tüm bunlar için ise talepleri çok dikkatli okuyup değerlendirmelisiniz. Daire almak isteyenlere sunduğumuz bu imkânın hayatı kolaylaştıran çok önemli bir detay olduğunu düşünüyoruz. Konutta dayalı döşeli daire lüks değil, ihtiyaç”

Hem estetik, hem ‘akıllı’
Dekorasyonun yanı sıra Panorama Life’ta akıllı ev sistemi de yer alıyor. Evin kapı bölgesine konumlandırılan tablet sayesinde kullanıcı, evden çıkarken açık kalan su, elektrik ve ısıtma sistemi kontrol edilebiliyor. Aynı şekilde giriş yapılırken de tek tuşla doğalgaz, klima, elektrik ve aydınlatma gibi fonksiyonları kullanıcı tek bir tuşla yönetilebiliyor. Açık ve kapalı otoparkları, akıllı ev teknolojisi, fitness, anfi tiyatro, basketbol, voleybol, tenis kortu, açık ve kapalı yüzme havuzları, cafe, banka, eczane, fastfood restoranları ve profesyonel yönetim hizmetiyle yemyeşil orman içinde 24 saat yaşayan bir site olarak inşa edilen Panaroma Life, Koç Üniversitesi, İ.T.Ü Ayazağa yerleşkesi öğrencilerine, yatırımcılara, Maslak ve çevresindeki genç yönetici ve çalışanlara benzersiz bir fırsat sunuyor.