Konutu krizden kurtaran ilçeler

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Temmuz 2015 konut satış istatistikleri, Haziran ayına kıyasla ciddi bir düşüş yaşandığını gösterirken, İstanbul'un Esenyurt ve Beylikdüzü gibi ilçelerinde ise ciddi satış rakamlarına ulaşıldı.

Konutu krizden kurtaran ilçeler

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan son konut satış istatistikleri, geçen senenin aynı dönemine kıyasla artış gösterse de, seçim sonrası hükümet belirsizliği ekonomideki istikrarın sarsılmasıyla birlikte yaşanan düşüş eğiliminin güçleneceğini gösterdi. Temmuz 2015'te satılan toplam konut sayısı 96 bin 589'u bulurken İstanbul 10 bin 722 konut satışıyla ilk sırada yer aldı. 

İstanbul'un kriz savar ilçeleri
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamayı değerlendiren Keller Williams Türkiye Ülke Direktöre Emre Erol, 14 milyonu aşkın kişinin yaşadığı İstanbul'un en çok konut satılan şehir olma ünvanını sürdürdüğünü vurgulayarak  Esenyurt, Başakşehir ve Beylikdüzü gibi ilçelerde yapılan satışlara dikkat çekti. 2015 yılının Temmuz ayında 2 bin 541 konut satışının gerçekleştiği Esenyurt'u, 935 konut satışıyla Beylikdüzü'nün izlediğini belirten Erol yatırımcının, şehir merkezine kıyasla daha uygun fiyatlar içeren gelişen ilçelere ilgisinin her geçen gün arttığını söyledi. 

Konutu krizden kurtaran ilçeler

Konutun yükselen yıldızı Başakşehir
Gayrimenkul yatırımının güvenli liman olma özelliğini sürdürdüğünü ve İstanbul'un bazı ilçelerinde konuta gösterilen ilginin büyük oranda artış gösterdiğini vurgulayan Erol:

"Bu ilçelerden biri de Başakşehir. 2015 yılının Ocak ayında 395 satışın gerçekleştiği bu ilçede, sadece ilk 6 aydı 1.5 kat artış yaşandı. Bunda mega projelerin ve alt yapı çalışmalarının etkisi de yadsınamaz..."