Konutun en çok değerlendiği kentler ve ilçeler

Türkiye'de emlak fiyatlarındaki artış devam ediyor. Ülke genelinde satılık konut metrekare fiyatları son bir sene içinde yüzde 19 oranında artış kaydetti.

Konutun en çok değerlendiği kentler ve ilçeler

Türkiye'de gayrimenkul fiyatlarındaki artış devam ediyor. Son bir yıldı satılık konutların ortalama metrekare fiyatı yüzde 19 oranında artış kaydetti. Metrekare fiyatları 2 bin 630 TL'yi buldu. 

Konut fiyatlarındaki artış sürüyor
Başta İstanbul olmak üzere ülke genelinde emlak fiyatlarındaki artış devam ediyor. Hürriyet Emlak tarafından hazırlanan emlak endeksine göre Türkiye'nin en büyük 5 kentindeki fiyatlardan hareketle hesaplanan veriler, fiyatlardaki artışın sürdüğünü gösteriyor. Ortalama metrekare satış fiyatı 2 bin 630 TL'yi bulurken, kiralık konutlardaki artış ise yüzde 14 düzeyinde gerçekleşti. Kiralık kategorisinde ortalama metrekare fiyatı 18 TL'ye çıkarken amortisman süreleri de 12 yıl olarak belirlendi.

İstanbul'da fiyatlar en çok Ataşehir'de yükseldi
İstanbul'da Ağustos 2016 itibariyle satılık konutların ortalama metrekare fiyatı 4 bin 197 liraya ulaştı. İlde son bir yıllık artış yüzde 29 oranında. Kiralık konutlarda ise fiyatlar yüzde 8 artarak 22 lira metrekare ortalamasına ulaştı. İstanbul'da amortisman süresi ise 16 yıl olarak hesaplandı. İlde son bir ayda fiyatların en çok arttığı ilk üç ilçe; yüzde 4,6 ile Ataşehir, yüzde 3,7 ile Adalar, yüzde 3,5 ile Pendik oldu.

Ankara'da satılık konutu metrekarı ortalaması: 1.700 TL

 

Konutun en çok değerlendiği kentler ve ilçeler


Başkent Ankara'da satılık konut fiyatları son bir yıllık süreçte yüzde 12 oranında artarak bin 700 lira metrekare ortalamasına ulaştı. Kiralık konut fiyatları ise yüzde 12 artarak metrekarede 10 lira mertebesinde. 15 yıl amortisman süresi olan Ankara'da son bir ayda satılık konut fiyatlarının en fazla arttığı ilçe yüzde 3,7 ile Altındağ. İkinci sırada yüzde 3 ile Pursaklar, üçüncü sırada ise yüzde 1 ile Etimesgut var. 

 

İzmir'in yıldızı Çeşme

 

Konutun en çok değerlendiği kentler ve ilçeler

 

İzmir'de satılık konutların metrekare ortalama fiyatı son bir yılda yüzde 17 oranında artışla 2 bin 344 liraya ulaştı. Kiralık konutlarda ise fiyatlar yüzde 22 oranında artarak metrekare bazında 12 liraya yükseldi. Amortisman süresi 17 yıl olan İzmir'de Çeşme, geçtiğimiz ay fiyatların en fazla arttığı ilçe. Çeşme yüzde 6,3 artış oranına sahip. İkinci sıradaki Foça yüzde 5,3, üçüncü sıradaki Güzelbahçe ise yüzde 4,4 oranında artış gösterdi. 

Antalya'da en yüksek artış: Muratpaşa
Antalya'da satılık konut fiyatları son bir yılda yüzde 14 oranında artış gösterdi. Metrekare ortalamasının 1.907 liraya ulaştığı ilde amortisman süresi 17 yıl olarak dikkati çekiyor. Kiralık konut fiyatlarına bakıldığında ise metrekare fiyatı yüzde 5 artarak 9 lira oldu. İlde son bir ayda fiyatlar en çok Muratpaşa ilçesinde arttı. Yüzde 4,2 oranına sahip Muratpaşa’yı; yüzde 3,8 ile Aksu ve yüzde 3,7 ile Döşemealtı takip etti. 

Bursa'da konutlar bir yılda yüzde 20 değer kazandı
Bursa'da satılık konut fiyatları Ağustos 2016 itibariyle ortalama bin 602 lira civarında. Satılık konutta yıllık fiyat artışının yüzde 20 olduğu Bursa'da kiralık konutlardaki artış oranı ise yüzde 23. Kiraların ortalama metrekare bazında 9 lira olduğu ilin amortisman süresi ise 15 yıl. Bursa'da geçtiğimiz bir aylık süreçte fiyatlar en çok yüzde 4 ile Yıldırım’da arttı. İkinci sıradaki ilçe yüzde 1,6 artışla Nilüfer, üçüncü sıradaki ilçe ise yüzde 0,4 ile Mudanya oldu.