Konutun yükselen yıldızı: Küçük daireler

İstatistikler, Türkiye'de boşanma oranlarının her geçen sene arttığını gösteriyor. Firmalar bu gelişmeye bağlı olarak küçülen aile yapılarına yönelik daire tipleri geliştirmeye başladı

Konutun yükselen yıldızı: Küçük daireler

Yapılan istatistiksel çalışmalar, evli çiftler arasındaki boşanma oranlarının giderek yükseldiğini gösterirken, inşaat firmaları da bu doğrultuda proje geliştirmeye itiyor.

Boşanan çiftler, küçük daireleri tercih ediyor
Uptow Nicek Projesi'nin satış yönetimini üstlenen Cef Danışmanlık Kurucu Ortağı Evren Acar, 2014 yılında gerçekleştirilen 600 bin evlilikten 130 bininin boşanma ile sonuçlandığını belirterek:

"Evlilk hızında dikkat çekici bir artış olmamasına rağmen, boşanma hızında yüzde 4.5'lik bir artış yaşandı. Yaşanan boşanmaların yüzde 40'ı ise son beş yılda gerçekleşti. Bu durum, küçülen aileler için kapalı ve güvenli ortam hissiyatını güçlendiren, küçük ölçekli ancak kullanım alanı maksimuma çıkarılmış konut tiplerini ortaya çıkardı. Dairenin metrekare büyüklüğünden çok sosyal yaşam alanlarının genişliği önem kazanıyor." dedi.

 

Boşanan çiftler hangi konutları tercih ediyor?

 

2+1'in yükselişi sürüyor
Yaptığı açıklamada 3+1 konut tercihinin geniş kitle ihtiyaçlarına cevap vermek üzere tasarlandığını, ancak son yıllarda arsa maliyetlerinin yükselişi ve sosyal beklentilerin değişmesiyle popülaritesini 2+1'lere terk etmek zorunda kaldığını belirten Acar:

"3+1 evlerde olduğu gibi konfor sağlayan 2+1 konutlar, daha az bütçe ile ev sahibi olma imkanını sağlıyor. Uptown İncek projemizde de cift banyolu ebeveyn soyunma odalı 2+1 daire tipleri, alıcılardan büyük ilgi görmeyi sürdürüyor. Bu konut tip yalnızca oturum için değil, yatırım amaçlı olarak da tercih ediliyor..." ifadelerini kullandı. 

İncek Yumrutepe'de yaşam Kasım'da başlıyor
Metrekare birim fiyatının 3 bin 600 TL ile 5 bin 500 TL'den başladığı proje yaşam Kasım ayında başlayacak. Uptown İncek, yatay ve dikey mimariye sahip daireleri ve Mogan Gölü manzarasıyla da dikkat çekiyor.

 

Proje Bilgisi: Uptown Incek