Konya Büyükşehir Torku Arena

Konya Büyükşehir Torku Arena temeli 17 Ekim 2012 yılında temeli atılmış olup, Eylül 2014 tarihinde çalışmaları tamamlanmıştır

Konya Büyükşehir Torku Arena

Konya Büyükşehir Torku Arena temeli 17 Ekim 2012 yılında temeli atılmış olup, Eylül 2014 tarihinde çalışmaları tamamlanmıştır. 41 bin 981 seyirci kapasitene sahip olan Konya Büyükşehir Torku Arena 3 Kasım 2014 tarihinde Konyaspor'un da isim sponsoru olan Torku firmasıyla 1 yıllığına 3 milyon dolar karşılığı yapılan anlaşma ile stadın yeni ismi Konya Büyükşehir Torku Arena olarak değiştirilmiştir.

Toplamda 450 bin yerleşke içerisinde bulunan Konya Büyükşehir Torku Arena'da stadyum, spor salonu, veledrom bulunuyor. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından raylı sistem, otobüs ve minibüs planlamalarının da yer aldığı Konya Büyükşehir Torku Arena Stadyumu, temeli ve taşıyıcı yapısında betonarme kullanılırken, çatısında ve cephe kaplamalarında alüminyum kilit geçme sistem, kompozit panel, Quadroclad panel, solar olympic polikarbonat panel ve tinted yeşil cam kullanılıyor. Konya Büyükşehir Torku Arena Stadyumu tribünleri ise 44 basamak ve iki katlı olacak şekilde tasarlanmış, tribünlerin saha ile arasında yerine göre 7 ila 11 metre arasında açıklık bırakılıyor. Yay şeklindeki iki tribünün arasına paralel olarak 50 adet locası bulunan Konya Büyükşehir Torku Arena Stadyumu'nun iki katlı tribünlerin alt bölümünde ise 10 bin metrekare kapalı spor alanı bulunuyor.

Konya Büyükşehir Torku Arena'nın alt tribünü 11.166 kişi, üst tribünü ise 21.968 kişi koltuk kapasiteli ve toplamda 38.656 kişi kapasiteli olup, 200 engelli kapasitesi bulunuyor. 920 araçlık açık ve 600 araçlık kapalı otopark kapasitesi yer alan Konya Büyükşehir Torku Arena'da 6 adet otobüs için kapalı, 15 adet seyirci otobüsü içinse açık otoparka yer veriliyor. Bunların dışında; canlı yayın araçları için 12 adet açık ve protokol araçları içinde 108 araçlık açık otoparkta yine otopark alanı içerisinde yer alıyor.