Konya Metrosu yarın ihaleye çıkıyor!

44,7 kilometre uzunluğunda olması planlanan Konya Metrosu etüd, proje ve mühendislik hizmetleri işi ihalesi yarın gerçekleşecek

Konya Metrosu yarın ihaleye çıkıyor!

Konya Metrosu yarın ihaleye çıkıyor. Konya Metro Projesi’nin etüd, proje ve mühendislik hizmetleri işi ihalesi yarın ihaleye çıkacak olup, söz konusu hattın 44,7 kilometre uzunluğunda olacağı açıklanıyor.

Konya Metrosu projesi kapsamında ana hattın güneyde mevcut Gar ve Meram Belediyesi’ne uzayan, kuzeyde ise Beyhekim hastaneler bölgesine de hizmet edecek şekilde 23,9 kilometre ve 26 istasyondan oluşacağını, ikinci hattın ise ring hattı niteliğinde 20,7 kilometre 24 istasyondan oluşan Necmettin Erbakan Üniversitesi- Yeni YHT Gar-Fetih Caddesi-Meram Belediyesi hattı olacak.

İlk etabı 2019 yılında açılacak olan Konya Metrosunun tamamı ise 2030 yılında açılacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin ise Konya Metrosu ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: 

Konya’nın dört bir yanını birbirine bağlayacak olan Konya metrosunda en önemli adımı atmış bulunuyoruz. Konya Raylı Sistem Hattı Projeleri’nin hazırlanması işiyle ilgili şartname çalışmaları tamamlandı.