Konya'ya katı atık yatırımı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı katı atık yönetimi projelerine "Konya katı atık yönetimi" projesiyle devam ediyor

Konya'ya katı atık yatırımı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı katı atık yönetimi projelerine hız kesmeden devam ediyor.  Avrupa Birliği fonları ve ulusal kaynaklar vasıtasıyla Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin talimatı ile Avrupa Birliği Yatırımları Dairesi Başkanlığı tarafından yapımı planlanan ve 2 milyon kişiye hizmet edecek olan "Konya Katı Atık Yönetimi Projesi" başlangıç toplantısı 19 Aralık 2014 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Müşaviri ve Avrupa Birliği Yatırımları Dairesi Başkan Vekili Ferruh Parmaksız ve teknik ekibin katılımıyla yapılacak. Başlangıç toplantısına, eş finansman sağlayan Avrupa Komisyonun ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonun üst düzey yetkilileri de iştirak edecek.

Tesisin işletmeye alınmasıyla Konya halkına Avrupa Birliği standartlarında katı atık yönetimi hizmetleri sağlanacak. Bu sayede halk sağlığını tehdit eden unsurlar asgari düzeye indirilmiş olacak.

Finansman Avrupa Birliği'nden
Toplam 21.267.325 Avro tutarında yatırım yapılan tesis için % 85 oranında Avrupa Birliği hibe fonları kullanılacak olup geriye kalan yatırım ise ulusal kaynaklardan karşılanacak. İnşaatı 2015 Ocak ayında başlanacak olan projenin, 2017 yılının sonunda Konya Büyükşehir Belediyesi'ne teslim edilmesi planlanıyor.

Proje kapsamında yeni bir düzenli depolama sahası inşaatının yanı sıra, mevcut Aslım eski döküm sahasının rehabilitasyonu, 1 adet transfer istasyonu inşaatı, sızıntı suyu artıma tesisi inşaatı, belediyenin idari, teknik ve finansal açıdan kapasitesinin geliştirilmesi ve inşaat işinin kontrolörlüğü de yapılacak.