26 bin konut çöp ile aydınlanıyor

Konya'da 26 bin konutun ihtiyacı, Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren metan gazı elektrik enerjisi üretim tesisinden karşılanıyor

26 bin konut çöp ile aydınlanıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren metan gazından elektrik enerjisi üretim tesisi, her gün 26 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılıyor. Tesis 4 ayrı üniteden meydana geliyor.

Konya'da 26 bin konut çöp ile ayınlanıyor
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, metan gazından elektrik enerjisi üretim tesisinin Türkiye ve Konya ekonomisi için büyük bir öneme sahip olduğunu belirtti. Akyürek, tesisin tam kapasite ile çalıştığını ve saatte 5.6 megavat enerji ürettiğini belirterek, enerji tesisinde saatte 2 bin 850 metreküp çöpün yakılarak enerjiye dönüştürüldüğünü söyledi. Akyürek:

"Tesiste 2015 yılında 43 milyon 232 bin 243 kilovatsaat elektrik üretildi. Aynı zamanda üretim tesisinde jeneratörlerin çalışmasıyla ortaya çıkan ısı, eşanjör vasıtasıyla serada kullanılıyor. 4 üniteden oluşan ve tam kapasite ile çalışan tesis sayesinde günde 26 bin konut elektrik ihtiyacını karşılıyor." dedi.

Rakamlarla çöpten elektrik üretimi
- Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren tesis, 4 bölümden oluşuyor. Tam kapasite ile çalışması durumunda saatte 5.6 megavat elektrik enerjisi üretebiliyor.
- 2015 yılında 43 milyon 232 bin 243 kilovatsaat elektrik üretildi
- Tesiste saatte 2 bin 850 metreküp çöp yakılarak enerjiye dönüştürülüyor.