Konya'ya metro projesi müjdesi geldi!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Konya'ya metro projesi için müjdeyi verdi. Projenin detayları ise belli oldu.

Konya'ya metro projesi müjdesi geldi!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Konya'ya metro projesi için müjdeyi verdi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılacak olan Konya metro tanıtımının toplantısı yapıldı.

45 kilometrelik uzunluğa sahip olacak Konya metro projesi, toplamda 3 etapta tamamlanacak. 3 milyar liraya mal olacak hattın ilk etabı Kampüs-Alaaddin-Gar-Beyhekim arasında; 2. Etabı Fetih Caddesi-Karatay’da, 3. Etabı Necmettin Erbakan Üniversitesi-Çevre Yolu-Yeni Gar arasında olacak.

İlk aşamasının 2020 yılında tamamlanması planlanan Konya metro projesi sayesinde ulaşım süreleri ise şöyle olacak; 

*Kampüs – Alaadin – Gar – Meram ve Beyhekim bağlantısı 34 dakikada

*Yeni Yüksek Hızlı Tren Garı – Meram Belediyesi düzergahını 19.5 dakikada

*Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden Yeni Yüksek Hızlı Tren Garı 13.5 dakikada aşılacak. 

Davutoğlu neler söyledi? 
Konya metro projesi tanıtım toplantısında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Bu proje çok önemli. Güzergah öyle belirlendi ki 5 üniversite birbirine bağlanıyor. Hastaneler birbirine bağlanıyor. Temel devlet kurumları, üniversiteler, bilim merkezleri birbirlerine irtibatlanıyor. İlk planlamalara göre 2020 yılında bitmesi hedefleniyor. Buradan ifade ediyorum, 2018 yılı Şebi-i Arus’unda ilk aşama bitmeli. 2020’ye kadar da toplamda 45 kilometreye kadar olan hat açılacak. Entegre raylı sistemi Büyükşehir Belediyemiz yapacak ve bununla birlikte raylı sistemle Konya’da ulaşılmayacak yer kalmayacak. Bu projenin yürümesi bağlamında bunu yakından takip edeceğim. Herkesin bu projeye destek vermesi lazım. Bu Anadolu şehirlerimiz için işaret fişeğidir. Birçok şehrimize de yeni bir hayat suyu, köprü inşa edeceğiz” dedi.