Köprü kuleleri 200 metreye yaklaştı

Yapımı devam etmekte olan 3. Boğaz Köprüsü hakkında bilgi veren Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, kule yüksekliğinin Asya'da 195, Avrupa'da da 198 metreyi aştığını söyledi

Köprü kuleleri 200 metreye yaklaştı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Üçüncü Boğaz Köprüsü inşaatında kule yüksekliğinin Asya yakasında 195.5, Avrupa yakasında da 198.5 metreye ulaştığını söyledi. Bakan Elvan, İstanbul trafiğini büyük oranda şehir dışına taşıyacak projenin 2015 yıl sonunda bitirilmesinin hedeflendiğini vurguladı. 

Dünyanın en yüksek köprü kulesi
3 vardiya halinde çalışmaların sürdüğünü ve toplamda 5 bin 110 personelin projeyi söz verilen tarihe yetiştirmeye çalıştığını da belirten Bakan Elvan: 'Kazı işlerini şimdiden tamamladık. Kulelerimiz hızla yükseliyor. Bugün itibariyle kule yükseklikleri Asya tarafından 195.5, Avrupa tarafında ise 198.5 metreyi buldu. Tamamlandığında 321 metreyi aşam yüksekliğiyle dünyanın en yüksek kulesine sahip asma köprüsü olacak.' şeklinde konuştu. 

Bakan Elvan, Yavuz Sultan Selim köprüsüne entegre olacak demiryolu ağıla birlikte Edirne'den İzmit'e kesintisiz demiryolu ulaşımının sağlanabileceğini de belirterek, projeyle birlikte bölgenin ekonomik açıdan canlanacağını sözlerine ekledi.