Köprü ve otoyol ihalesi iptal edildi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek köprü ve otoyolların işletme haklarının verilmesi yöntemi ile yapılan özelleştirme ihalesinin iptal edildiğini bildirdi

Köprü ve otoyol ihalesi iptal edildi

22 Şubat 2013
17 Aralık 2012'de düzenlenen ihalede, en yüksek teklifi 5 milyar 720 milyon dolarla Koç Holding AŞ - UEM Group Berhad - Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ Ortak Girişim Grubu vermiş Koç-UEM-Ülker ortaklığı köprü ve otoyolların işletme hakkını 25 yıllığına kazanmıştı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Otoyollar, köprüler meselesini tekrar masaya yatıracağız. Daha yüksek beklentimiz var' şeklindeki açıklamasıyla verilen teklifi yeterli bulmamış ve iptalin sinyalini vermişti.
 
İhale, Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğunda olan, yapım, bakım, onarım ve işletimini üstlendiği, bağlantı yolları ile birlikte, 'Edirne-İstanbul-Ankara Otoyolu', 'Pozantı-Tarsus-Mersin Otoyolu', 'Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu', 'Toprakkale-İskenderun Otoyolu', 'Gaziantep-Şanlıurfa Otoyolu', 'İzmir-Çeşme Otoyolu', 'İzmir-Aydın Otoyolu', 'İzmir ve Ankara Çevre Otoyolu', 'Boğaziçi Köprüsü', 'Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Çevre Otoyolu', bunlar üzerindeki hizmet tesisleri, bakım ve işletme tesisleri, ücret toplama merkezleri ve diğer mal ve hizmet üretim birimleri ile varlıklarını (OTOYOL) kapsıyordu.

Karayolları Genel Müdürlüğü verilerine göre, 2001 yılından 2012 yılı sonuna kadar köprü ve otoyollardan geçen 3 milyar  araçtan 4 milyar dolar gelir elde edildi.

1970'te yapımına başlanan ve Cumhuriyet'in 50. yılı olan 1973'te açılan Boğaziçi Köprüsü'nün inşaatı 21,7 milyon dolara mal oldu. 1986-1988 arasında inşa edilen FSM Köprüsü'nün maliyeti de 400 milyon dolardı.