Köprü ve otoyollar ne zaman özelleşecek?

İstanbul'un iki köprüsü ile bazı otoyollarının özelleştirilme sürecinin 2015 yılının ilk çeyreğinde başlaması planlanıyor

Köprü ve otoyollar ne zaman özelleşecek?

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı İstanbul Boğaz Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve bazı otoyolların özelleştirilme çalışmaları kapsamında danışmanlarını belirlemek üzere ihaleye çıktı. Özelleştirme sürecinin 2015 yılının ilk çeyreğinde başlaması planlanıyor.

Danışmanlar seçiliyor
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın danışman seçmek için ilgili şirketlere davet mektupları gönderdiği açıklanırken, tekliflerin Kasım ayı sonuna kadar verilebileceği kaydedildi. Özelleştirme işlemlerinin hangi yöntemlerle gerçekleşeceğine de danışman ile birlikte karar verilecek. Kulislerde, ilk ihalenin iptalinin ardından halka arz seçeneğinin öne çıktığı konuşulurken, işletme hakkının devri ya da köprü ve otoyolların gelirlerine göre gruplandırılarak özelleştirilmesi de olası seçenekler arasında görülüyor.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü

Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı bekleniyor
Köprülerin ve otoyolların özelleştirilme sürecinin başlayabilmesi için öncelikle Özelleştirme Yüksek Kurulu kararının yayınlanması gerekiyor. Sürecin tahmini olarak 2015 yılının ilk çeyreğinde başlayacağını tahmin ediliyor.

İlk ihale iptal edilmişti
Aralık 2012 yılında gerçekleşen ve 1. ve 2. köprü ile bazı otoyollarının 25 yıllığına özelleştirilmesi maksadıyla yapılan ilk ihale, dönemin Başbakan'ın Tayyip Erdoğan tarafından, özelleştirme değerinin en düşük 7 milyar dolar olması gerektiğine hükmetmesi gerekçesiyle iptal edilmişti. Bu ihalede en yüksek teklifi 5.72 milyar dolar ile Koç Holding ve Malezya menşeili UEM Gruop Berhad-Yıldız Holding şirketi Gözde Girişim grubu vermişti.