Köprüde kopan Kedi yolu yeniden yapılıyor

İzmit Geçiş Köprüsü'nde inşaatı tamamlandıktan sonra kopan Kedi Yolu'nun yapımına yeniden başlandı

Köprüde kopan Kedi yolu yeniden yapılıyor

Körfez Geçiş Köprüsü'nde kopan "Kedi Yolu"nun yapımına yeniden başlandı. Şu ana kadar iki yakadan 50'şer metresi tamamlanan kedi yolu tamamlandığında 330 bin metrelik ince kablolardan oluşacak ana kablonun yapımına geçilecek. 2016 yılının Mart ayında yapımı tamamlanacak olan Körfez Geçiş Köprüsü, İstanbul ile İzmir arasındaki karayolu süresinin 3.5 saate inmesini sağlayacak ve yılda 650 milyon dolarlık bir tasarruf sağlayacak.

Kopan kedi yol ve sonrası
Köprü kule inşaatının tamamlanmasının ardından iki yaka arasındaki ana kablo döşenmesi çalışmalarına geçen Şubat ayında başlanmıştı. Kılavuz kablonun ardından ana kablo döşenmesi aşamasına ise, döşenen kedi yolunun kopması sonucunda geçilememişti. İzmit Körfezi'nin gemi trafiğine kapanmasına neden olan olay sonrasında kedi yolu yerinden indirilmiş ve bir süre sonra da yeniden yapımına geçilmişti.

Köprüde kopan Kedi yolu yeniden yapılıyor

2016 Mart sonunda köprü bitiyor
Toplam uzunluğu 433 kilometre olacak İzmir-İstanbul otoyolu projesinin tüm kamulaştırma çalışmalarının yüzde 91'i tamamlanırken, projenin en önemli etabı olarak gözüken İzmit Geçiş Köprüsünün'de Mart 2016'da tamamlanması planlanıyor. Proje kapsamındaki 3 büyük tünel inşaatında da çalışmalara devam ediliyor. Sanalı tünelinde delme ve betonlama işlemleri neredeyse bütünüyle tamamlanırken, Selçukgazi tünelinde de delme çalışmaları devam ediyor. Belkahve tünelinde de kazı çalışmalarının 3 bin 39 metre düzeyine ulaştığı belirtiliyor.

Proje Bilgisi: Izmit Geçiş Köprüsü