Köprünün günlük geliri en az 405 bin dolar

3. köprü ve bağlantı yolları inşaatında sona yaklaşılıyor. Ağustos ayında açılması planlanan köprüden günlük en az 405 bin dolar gelir elde edilmesi bekleniyor.

Köprünün günlük geliri en az 405 bin dolar

Geçtiğimiz günlerde 3. boğaz köprüsünün tabliyelerinin törenle tamamlanmasının ardından, yaklaşık 116 kilometre uzunluğundaki otoyolların inşaatın adevam ediliyor. 16 adet viyadüğün inşaatı hızla devam ederken, şimdiye kadar toplam 48 viyadük tamamlandı. Otoyolun büyük kısmı asfaltlanarak ulaşıma hazır hale getiriliyor. 3. köprü inşaatı ve otoyol inşaatı tamamlandığında araç başına 3 dolar geçiş ücreti alınacak. Her gün 135 bin aracın geçmesi beklenen köprüden günlük en az 405 bin dolar gelir elde edilecek. Proje 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile IC İçtaş - Astaldi JV tarafından işletilecek. 3. boğaz köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinde inşa edilen 116 kilometrerlik otoyolda viyadükler önemli bir yer tutuyor. Otoyolun 13,5 kilometrelik kısmı viyadükler üzerinden geçiriliyor. Şu ana kadar projede yer alan 64 viyadükten 48'inde çalışmalar tamamlandı. Tamamlanan viyadük ve yolların büyük bölümü ulaşıma hazır hale getirildi. 


Ağustos ayında açılıyor
Köprüdeki çalışmalarla birliklte yürüyn otoyol çalışmalarının bu Ağustos ayı içinde tamamlanması planlanıyor. Proje tamamlandığında Odayeri - İkitelli ve Paşaköy - Çamlık bağlantı yolları, otoyolun şehir içi ile bağlantılarını sağlayacak. 3. boğaz köprüsü ve otoyollarını kullanan araçlar İstanbul’a giriş yapmadan transit olarak geçebilecekler. Köprünün işletmesi 10 yıllık özel işletme süresinin sonunda Ulaştırma Bakanlığı'na teslim edilecek. Araç başına 3 dolar olan geçiş, ağır vasıta araçlarda 15 doları bulacak. Köprü Tem Otoyolu'ndaki trafiği de oldukça rahatlatacak.