Kordon gayrimenkul piyasasına "Liman" dopingi

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin İzmir Limanı'nı uzun vadede taşıma plan Kordon bölgesinde gayrimenkul fiyatlarının ani biçimde sıçramasına neden oldu. Bölgede deniz manzaralı dairelerin metrekare fiyatları 8-10 bin aralığında işlem görüyor

Kordon gayrimenkul piyasasına

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Kordon sahilini düzenlemeye yönelik planları, bölgedeki gayrimenkul fiyatlarının ani biçimde yükselmesine neden oldu. İzmir Limanı'nın taşınması, rekreasyon alanlarının yaratılması ve körfeze küçük teknelerle gezinti olanağı da içeren düzenlemelerle birlikte Kordon cephesinde yer alan zemin kat dükkanların metrekare fiyatları 17.000-21.000 TL düzeyine sıçrarken, deniz manzaralı dairelerin metrekare fiyatları ise 8.000-10.000 TL aralığında işlem görmeye başladı. 

TDUB Kordon'u masaya yatırdı
Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği tarafından yapılan araştırmaya göre, İZmir Büyükşehir Belediyesi'nin Kordon Bölgesi'nde hayata geçirmeyi düşündüğü yeni projeler, bölgedeki gayrimenkul fiyatları üzerinde olumlu bir etki yaptı. Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği TDUB Genel Sekreteri Doruk Karşı liman arkası olarak adlandırılan Alsancak Garı civarındaki Yeni Kent Merkezi Projesinin çalışmalarının sürdüğünü ve bu kapsamda Alsancak Stadyumunun yıkıldığını belirterek, konut ve ofis fiyatlarında ciddi bir sıçrama yaşandığını belirtti.

2015'te İzmir'de kaç konut satıldı? Ayrıntılar için tıklayın...

Karşı, Kordon cephesinde yer alan zemin kat dükkanlarının metrekare birim fiyatlarının 17.000-21.000 TL aralığında işlem gördüğünü ve üst katlarda ofis olarak kullanılan dairelerin metrekare fiyatlarının ise 8.000 ila 10.000 TL arasında değiştiğini belirterek bu fiyat aralığının, 2. Kordon cepheli ve eski eser niteliği taşıyan binalarda 5.000-8.000 TL düzeyinde olduğunu belirtti.

Daire fiyatları: Metrekaresi 8.000-10.000 TL aralığında
1. Kordon olarak bilinen deniz manzaralı bloklardaki daire metrekare fiyatlarının 8.000/10.000 TL aralığında değiştiğini de söyleyen Karşı:

"Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ne cepheli binalarda fiyatlar 6.000 TL/m² civarında, daha iç kısımlarda, ara sokaklarda ise konut fiyatları 3.000-4.000 TL/m² aralığında seyrediyor..." dedi.