Körfez’den Türkiye’ye ilgi büyük

Dubai Cityscape'te emlakwebtv canlı yayınına katılan Türkiye Abu Dhabi Büyükelçisi, Vural Altay, Körfez'in Türkiye'ye ilgisini anlattı

5 Ekim 2012 / emlakwebtv / Bülent Yoldaş / Dubai
www. emlakwebtv.com dan canlı olarak yayınlanan Dubai Cityscape Global 2012 Fuar’ında, gayrimenkul sektörüne yön veren bir çok isim www.emlakwebtv.com canlı yayınında emlakwebtv Genel Yayın Koordinatörü Bülent Yoldaş’ın konuğu oldu. İşte canlı yayın konuğumuz olan Türkiye’nin Abu Dhabi Büyükelçisi Vutal Altay’ın röportajı.

Türkiye’nin Körfez bölgesindeki tüm ülkelerle ilişkilerinin mükemmel düzeyde olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Türkiye’nin Abu Dhabi Büyükelçisi Vural Altay, “Türkiye’nin bu çerçevede Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)ile de tüm alanlarda mükemmel ilişkileri var. BAE, 7 emirlikten oluşan federal yapıda bir devlet. Türkiye ve bölgede Dubai daha fazla öne çıkmış bir emirlik. Dubai Cityscape bu yıl 11’incisi düzenlenen bir organizasyon. Bu senenin özelliği ile Dubai Cityscape’e Türkiye’nin ‘Onur Ülkesi’ olarak katılıyor olması. Türkiye’den 20’ye yakın şirket Dubai Cityscape Fuarı’na katıldı ve Türkiye açısından güzel bir tanıtım oluyor. Çünkü Türkiye’ye yönelik önemli bir ilgi ve alaka var. Bu ilgi ve alakayı somut ve kalıcı bir şekle dönüştürme arayışındayız. Daha fazla BAE vatandaşının Türkiye’de mülk edinmesini istiyoruz. Son çıkan Mütekabiliyet Yasası’yla da bu mümkün hala geldi” diye konuştu.

Dubai’nin Türkiyeli inşaat şirketleri ve mimarlık ofisleri için de fırsatlar sunduğuna işaret eden Vural Altay, “Dubai bir merkezi konumunda ve kozmopolit bir şehir. Burada 205 milletten insan yaşıyor. Dolayısıyla dünyanın dört bir tarafından insanlar burada çalışıyorlar ve yaşıyorlar. Çok ciddi bir rekabet var. Mimari açıdan bakıldığı zaman burası herkesin rüyalarını hayata geçirdiği, projelerin gerçekleştirildiği bir kent. Bu açıdan bizim mimarlarımıza, şirketlerimize büyük imkanlar sunuyor” dedi.