Körfez Geçiş Köprüsü açılış tarihi değişti mi?

2015 yılının sonunda açılması hedeflenen Körfez Geçiş Köprüsü planlanan tarihte açılacak mı? İşte yanıtı.

Körfez Geçiş Köprüsü açılış tarihi değişti mi?

Körfez Geçiş Köprüsü projesinde açılış tarihi olarak 2015 sonu belirlenmişti. Yetkililer, söz konusu tarihte bir değişiklik yapılmadığını ve köprünün planlanan şekilde bu yılın sonunda açılacağını söyledi.

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol projesi kapsamında tasarlanan Körfez Geçiş Köprüsü inşaatı ise tüm hızıyla ilerliyor. Projede köprü giriş viyadükleri tamamlanırken; Kedi Yolu’nda çalışmalar sürüyor. Proje kapsamında toplam 5 bin 520 kişi çalışıyor.  

Ulaşım 3.5 saate inecek

Körfez Geçiş Köprüsü’nün tamamlanmasıyla birlikte İstanbul’dan yolculuğa başlayan kişi yaklaşık 3.5 saatte İzmir’e varmış olacak. Toplamda 2 bin 682 metre olarak planlanan köprünün orta açıklığı 1500 metre olacak. Köprü dünyanın en büyük orta açıklığa sahip dördüncü köprüsü ünvanına da sahip. Köprü bittiğinde 3 gidiş ve 3 geliş olmak üzere 6 şerit olarak hizmet verecek. Köprüde ayrıca bir de hizmet şeridi olacak. Körfez geçiş köprüsü tamamlandığında, şu anda körfezi dolaşarak 2 saat, feribot ile bir saat olan körfez geçiş süresi ortalama 6 dakikaya inecek.

Körfez Geçiş Köprüsü fiyatları

Köprüden 35 dolar artı KDV gibi bir fiyatla geçilebilecek. Proje tamamlandığında şu an 8-10 saat süren İstanbul-İzmir yolunun 3,5 saatte ineceği ve karşılığında yılda 650 milyon dolar tasarruf sağlanması öngörülüyor.