Körfez Geçiş Köprüsü inşaatı ne aşamada?

Tamamlandığında dünyanın en büyük 4. asma köprüsü ünvanına erişecek Körfez Geçiş Köprüsü inşaatı hangi aşamaya geldi? Köprü ne zaman faaliyete geçecek? İşte merak edilen soruların yanıtları...

Körfez Geçiş Köprüsü inşaatı ne aşamada?

Marmara Denizi’nin doğusunda İzmit Körfezi’nin Dilovası Burnu ile Karamürsel’in Hersek Burnu arasında yükselecek İzmit Körfez Geçiş Köprüsü inşaatının hangi aşamada olduğu merak konusu. Yapım çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiği köprü tamamlandığında dünyanın en uzun ikinci köprüsü olacak.

İstanbul – İzmir arası 3.5 saate düşüyor

Köprü ayakları inşaatının neredeyse tamamı tamamlanırken, yol çalışmalarında ise 1 kilometre sona erdirildi. İstanbul ile İzmir arasındaki mesafeyi 3.5 saate düşürecek Körfez Geçiş Köprüsü sayesinde ayrıca İstanbul ile Yalova arasındaki ulaşım süresi de 6 dakikaya düşecek.

Körfez Geçiş Köprüsü ne zaman bitecek?

Toplamda 6 şeritin araç trafiğine açılacağı köprüde 1 şeritte yayalar için ayrıldı. Köprünün faaliyete geçme tarihi olarak da 2015 yılı planlanıyor.

Körfez Geçiş Köprüsü, dünyanın büyük projeleri arasında gösterilen İstanbul-Bursa-İzmir Otoyol projesi kapsamında hayata geçiriliyor. Yap-İşlet-Devret modeline sahip projenin Bursa’ya kadar olan kısmı 2015 yılında açılacak. Proje, 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere 433 kilometre olarak hesaplandı.

Firma Bilgisi: Su Inşaat