Körfez Geçiş Köprüsü inşaatı ne durumda?

Mayıs 2015’te siluetinin ortaya çıkacağı söylenen Körfez Geçişi Köprüsü inşaatında hangi aşamaya gelindi?

Körfez Geçiş Köprüsü inşaatı ne durumda?

Körfez Geçişi Köprüsü inşaatında hangi aşamaya gelindiğini Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan açıkladı. Lütfi Elvan, Körfez Geçiş Köprüsü’nün 2015 yılı Aralık ayında araçlar da geçecek şekilde hizmete gireceğini belirtirken, “Köprünün ayakları inşa edilmeye devam ediliyor. 2 aylık süre içinde 252 metre boyundaki ayakların tamamı bitecek. 2015 Şubat ayına kadar ise çelik halatlar gerilecek. 2015 Mayıs ayında betonlar dökülecek ve köprünün silueti ortaya çıkacak. Haziran 2015’te yürüyerek karşıya geçebileceğiz. Araçlar ise Aralık ayında geçmeye başlayacak” dedi. Bakan Lütfi Elvan köprünün hizmete girmesiyle yılda 650 milyon TL’lik tasarruf sağlanacağını da belirtti.

Körfez Geçiş Köprüsü ne zaman bitecek?

Tamamlanmasıyla birlikte körfezi dolaşarak 70 dakika olan yolu 6 dakikaya düşürecek İzmit Körfez Geçişi Köprüsü’nün 2016 yılının başında bitirilerek, hizmete açılması planlanıyor. İstanbul ile İzmir arasında yapımı devam eden Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil ) Otoyolu Projesi kapsamında inşa edilen köprünün kule uzunlukları toplam 252 metre olacak.

Körfez Geçiş Köprüsü nerede?

Köprü, İzmit Körfezi'nin Dilovası Dil Burnu ile Altınova'nın Hersek Burnu arasında yapılıyor. 252 m kule yüksekliğine sahip İzmit Körfez Köprüsü, 1.550 m orta açıklığı ve toplam 2 bin 682 m boyu ile dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada yer alıyor.

Proje tamamlandığında İstanbul’dan Bursa’ya 1, Eskişehir’e ise 2 saatte gitmek mümkün olacak. Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay Ortak Girişimi ‘yle yapılan sözleşmeye göre 384 km otoyol ve 49 km bağlantı yolu ile toplam 433 km uzunluğundaki proje 15 Mart 2020’de tamamlanacak.

Körfez Geçiş Köprüsü fiyat  

Yapım çalışmalarının aralıksız devam ettiği İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün geçiş ücreti belli oldu. Buna göre, Körfez Köprüsü ücreti KDV dahil 41.3 dolar yani 95 TL olacak. Köprü, 3 gidiş ve 3 geliş olmak üzere 6 şerit ve bir hizmet şeridi olarak inşa ediliyor. 

Firma Bilgisi: Su Inşaat