Körfez Geçiş Köprüsü inşaatı son durum! 120 metre aşıldı!

1.5 saat süren yolu 6 dakikaya düşürecek İzmit Körfez Geçiş Köprüsü inşaatında son durum ne? Milyonlarca insanın merakla beklediği açılış ne zaman? Tıklayıp, öğrenin…

Körfez Geçiş Köprüsü inşaatı son durum! 120 metre aşıldı!

İstanbul ile İzmir arasında yapılan ve inşaat çalışmalarının devam ettiği Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nin en önemli noktası olan ‘İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nde çalışmalar son sürat devam ediyor. Körfez Geçiş Köprüsü inşaatında gelinen son durumu Emlakwebtv.com takipçileri için araştırdık.

İnşaatın tüm hızıyla ilerlediği köprünün kuleleri 120 metreyi aştı. Toplam uzunluklarının 252 metreyi aşması planlanan kulelerin 2014 yılı sonu itibariyle tamamlanması hedefleniyor.

Körfez Geçiş Köprüsü ne zaman bitecek?

İstanbul’dan İzmir’e 3.5 saatte ulaşmayı sağlayacak Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nin bir parçası olan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü sayesinde 1.5 saatlik yol 6 dakikada katedilebilecek. Orta açıklığı bin 550 metre, uzunluğu 2 bin 682 metre olduğu için dünyanın 4'üncü büyüğü unvanını alacak asma köprünün 2015 yılında tamamlanması hedefleniyor.

6 şeritten oluşacak

Gebze-Dilovası ile Yalova-Hersek Bumu'nu bağlayacak İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü tamamlandığında mevcut karayoluyla 1,5 saat, feribotla 1 saati bulan yolculuğun süresi, 6 dakikaya düşecek. Projede görevli 400'ü mühendis 4 bin 300 personel, bin 70 iş makinesiyle özellikle asma köprü ve tünel yapımlannda günün 24 saati esasına göre çalışıyor. Deniz seyrüsefer boşluğu bin metre uzunluk ve 64 metre yüksekliğe sahip olacak köprünün üzerinde ise her yöne 3 şeritten oluşan toplam 6 şerit yol bulunacak.  

Körfez Köprüsü ücreti ne olacak?

İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün geçiş ücreti ise KDV dahil 41.3 dolar yani 95 TL olacak.

Otoyol ne zaman bitecek?

İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün içinde olduğu otoyol projesi tamamlandığında da İstanbul’dan Bursa’ya 1, Eskişehir’e ise 2 saatte gitmek mümkün olacak. Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay Ortak Girişimi ‘yle yapılan sözleşmeye göre 384 km otoyol ve 49 km bağlantı yolu ile toplam 433 km uzunluğundaki proje 15 Mart 2020’de tamamlanacak. 

Firma Bilgisi: Su Inşaat