Körfez Geçiş Köprüsü’nde son durum!

İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nde son durum için tıklayın.

Körfez Geçiş Köprüsü’nde son durum!

Gebze Orhangazi İzmir Otoyolu projesi kapsamında yapılan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nde güney ve kuzey yaklaşım viyadüklerinin yapımı tamamlandı. Köprünün 2016 yılının Mart ayı sonlarında faaliyete geçmesi planlanıyor.

Yalova’nın Altınova ilçesi Kaymakamı Nurullah Kaya, köprü çalışmalarını inceledikten sonra yaptığı açıklamada, güney yaklaşım viyadüğünün bin 400 metre uzunlukta olduğunu söyledi. Önceki haftalarda 2 bin 600 ton ağırlık, 124 metre boy ve 36 metre genişliğe sahip olan, yaklaşık bir stadyum büyüklüğündeki en ağır tablanın köprüye özel bir operasyonla yerleştirildiğini anlatan Kaya, “Köprümüzün güney ve kuzey yaklaşım viyadükleri tamamlandı. Köprümüzün 74 metre yükseklikten 56 metreye ve daha sonra da 8 metre koduna indirmek üzere bir vazifesi var. Şu anda o amaca da ulaşıldı. Ayrıca yine deniz ortasında yapılan ve iki kule açıklığı ile dünyanın en büyük dördüncü köprüsü olan kulelerimiz de tamamlandı” diye konuştu. Kaya, bağlantıların devam ettiğini ve kuleler arasındaki mesafenin bin 500 metre olduğunu dile getirdi.

Dilovası Dil Burnu ile Altınova’nın Hersek Burnu arasında inşa edilen Körfez Geçiş Köprüsü, üç gidiş, üç dönüş şeritli olmak üzere toplamda altı şeritli olacak. Köprüde ayrıca bir gidiş bir dönüş olmak üzere iki demiryolu hattı da yer alacak. Köprü tamamlandığında dünyanın en uzun açıklıklı dördüncü asma köprüsü olacak.